• Bugün : 27 09 2022 08:57
Advert

Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi: Çocuklarda ayrılık kaygısına dikkat

Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi konu hakkında önemli bilgiler verdi. Ayrılık kaygısı çocuğun gelişimsel olarak bağlandığı başlıca kişilerden ayrılma ile beraber uygunsuz ve aşırı kaygı hissetmesidir.

Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi: Çocuklarda ayrılık kaygısına dikkat

Ayrılık kaygısı çocuğun gelişimsel olarak bağlandığı başlıca kişilerden ayrılma ile beraber uygunsuz ve aşırı kaygı hissetmesidir.3,5 - 4 yaşlarında bir çocuğun odasının ayrılmamış olmasını, çocukta kaygı problemlerinin gelişmesiyle ilişkili buluyorum.

4 yaşını geçmiş olmasına rağmen hala ebeveyni ile aynı odada yatan çocuklarda en çok; karanlık, yalnızlık ve hayali varlıklar korkusu gözlemliyorum.

Bu durumda çocuğa nasıl yaklaşılmalı?

Çocuğum yalnız uyumaktan korkuyor diye onunla birlikte aynı yatakta hatta aynı odada uyumayın. Ona yalnızca uyuyana kadar, yanında oturarak okuduğunda hikayelerle eşlik edin. Çocuğun uyuyunca odayı terk edin.

Gece yarısı çocuğun yanına gelse bile onu yatağınıza almayın, onunla birlikte onun odasına gidin ve yine yanında oturarak ona şefkatli dokunuşlarınla eşlik edin.

Biraz sabredin çünkü çocuğunuz birey olmaya çalışıyor, özgüvenini geliştiriyor, kaygılarıyla baş etmeyi öğreniyor.

Aksini yapmaya devam ederseniz çocuğun senden ayrışamaz ve bağımlı bir kişilik inşa etmeye başlar. Bu durumun ilk ayağı da Ayrılma Kaygısı Bozukluğu’dur, çocuklarda ilk görülen kaygı bozukluklarından biridir ve diğer kaygı bozuklukların ilk durağıdır.

Konu ile alakalı zorlandığınızı düşünüyorsanız problemi hiç ertelemeden bir uzmandan destek almayı ihmal etmeyin.

Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi Bu durumda çocuğa nasıl yaklaşılmalı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler Tarsus ilçe Emniyet Müdürlüğünü ziyaret etti
Öğrenciler Tarsus ilçe Emniyet Müdürlüğünü ziyaret etti
Başkan Tarhan Halkın Yerel Yönetime katılmasının yöntemlerini arttırıyor
Başkan Tarhan Halkın Yerel Yönetime katılmasının yöntemlerini arttırıyor