Salgın sürecinde Türk zeytinyağın ortalama ihraç fiyatı arttı

Türk zeytinyağın ortalama ihraç fiyatı 2020-2021 sezonun ilk yarısında dolar bazında yüzde 16 artışla 2 bin 397 dolardan, 2 bin 786 dolara yükseldi. Türk zeytinyağı ton başına 390 dolar katma değerli ihraç edildi.

Salgın sürecinde Türk zeytinyağın ortalama ihraç fiyatı arttı
Salgın sürecinde Türk zeytinyağın ortalama ihraç fiyatı arttı muhabir

Altın sıvı olarak tanımlanan zeytinyağında 1 Kasım 2020 yılında başlayan 2020-2021 zeytinyağı ihraç sezonunun ilk yarısı geride kaldı.

Türkiye, 1 Kasım 2020 30 Nisan 2021 tarihleri arasında 22 bin 719 ton zeytinyağı ihraç ederken, 63 milyon 286 bin dolar dövizi ülkemize kazandırdı.

Yedi aylık dönemin geride kaldığı sofralık zeytin ihracatı; 55 bin 50 ton karşılığı 95 milyon 817 bin dolar şeklinde gerçekleşti.

Sofralık zeytin ihracatı 74 milyon dolarlık dilimi siyah zeytin ihracatı olurken, yeşil zeytin ihracatından 21,8 milyon dolar döviz geliri elde edildi.

Salgın sürecinde Türk zeytinyağın ortalama ihraç fiyatı arttı

Türk zeytinyağına Amerika’nın talebi artıyor

Zeytinyağı ihracatında Amerika Birleşik Devletleri’nin payının her geçen gün arttığı bilgisini veren Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, 2019-2020 sezonun ilk yarısında Amerika’ya 8 bin 370 ton olan Türk zeytinyağı ihracatının, 2020-2021 sezonun 6 aylık diliminde yüzde 9’luk artışla 9 bin 103 tona çıktığını dile getirdi.

“Amerika zeytinyağı ihracatından elde ettiğimiz döviz tutarı; yüzde 26’lık artışla 18 milyon 388 bin dolardan, 23 milyon 98 bin dolara çıktı.

Amerika’ya yaptığımız zeytinyağı ihracatı dolar bazında yüzde 26 artış gösterdi. Amerika, Türkiye’nin zeytinyağı ihracatından tek başına yüzde 36,5 pay aldı.”

Türk zeytincilik sektörü olarak Amerika hem zeytinyağında, hem de sofralık zeytinde hedef pazar olarak gördüklerinin altını çizen EZZİB Başkanı Davut Er şöyle devam etti: “Ticaret Bakanlığımızın desteğiyle Türk gıda ürünleri Amerika pazarında tanınırlığını daha çok artırmak ve ihracatımızı yükseltmek için Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 6 gıda birliği 2 yıldır TURQUALİTY Projesi yapıyoruz.

TURQUALİTY Projesi kapsamında Amerika Horeka sektörü çok güçlü olduğu Las Vegas’ta Las Vegas Üniversitesi William F. Harraf Turizm Otelcilik Okulu’nun müfredatına Türk mutfağının ders olarak okutulmasını sağladık.

Bu okuldan mezun olacak şefler Türk mutfağını tanıyarak mezun olacak menülerinde Türk zeytinyağlılarına ağırlık verecek. TURQUALİTY Projesi kapsamında 2020 yılı Kasım ayında Amerika’da 5 yıldızlı otellerin ve büyük restoranların şeflerine ve satın almacılarına Türk zeytinyağı yemeklerden tadım etkinliği yaptık.

Salgın sürecinde Türk zeytinyağın ortalama ihraç fiyatı arttı

KDV’yi yüzde 1’e düşürerek iç tüketimi artırmalıyız

Türkiye 2002 yıl sonrasında zeytincilik sektörüne büyük yatırım yaparak zeytin ağacı varlığını 90 milyondan 180 milyona çıkardığını söyleyen Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, “Tarım ve Orman Bakanlığımızın Türkiye’nin zeytinyağı rekoltesinin 650 bin tona, sofralık zeytin rekoltesi; 1 milyon 200 bin tona çıkacağı öngörüsü var.

Bu rekoltenin katma değere dönüşmesi için iç tüketimi artırmamız gerekiyor. Onun için sağlıklı gıda olan zeytin ve zeytinyağında KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesini talep ediyoruz.”

Türk zeytinyağın ortalama ihraç fiyatı arttı Türk zeytinyağı Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er Amerika Birleşik Devletleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ece Ronay, Gazeteci Aslan Sayım’a Konuştu!
Ece Ronay, Gazeteci Aslan Sayım’a Konuştu!
İlgezdi:
İlgezdi: "5 dakikaya inen muayeneler yüzünden yeni istifalar gelecek"