• Bugün : 18 08 2022 00:52
Advert

Ar-ge Proje Pazarı 2019’da Ödüller Sahiplerini Buldu

Üniversitemiz ev sahipliğinde bu yıl 12’incisi düzenlenen "Ar-Ge Proje Pazarı 2019" etkinliğinin Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen kapanış töreni ile dereceye giren projelere ödülleri takdim edildi.

Ar-ge Proje Pazarı 2019’da Ödüller Sahiplerini Buldu

15 Kasım 2019 Cuma günü gerçekleştirilen törene; Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Kaya, Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, Prof. Dr. Erol Yaşar, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, öğretim üyeleri, sanayiciler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, törende yaptığı konuşmada gelenekselleşen bu etkinliği düzenlemekten büyük gurur duyduğunu ifade etti. Prof. Dr. Çamsarı “Bizlerin yapması gereken, hiç durmadan pratikte hayata geçecek yeni ve orijinal fikirler üretmektir. Son yıllarda ülke olarak bunun değerini çok iyi anladık. Yeni fikirlerimizle yerli üretimimiz ne kadar artarsa dışarıda o kadar güçlü ve söz sahibi oluruz. Üniversiteler, Teknoparklar ve Girişimcilik Merkezleri bu anlamda çok önemli. Bu etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu fikirlerin Ülkemize hayırlı olmasını dilerim.’’ dedi.

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ise konuşmasında “Bu projelerden çok büyük kazanımlar elde edeceğiz. Fikrin küçüğü büyüğü yoktur. Küçük bir fikir, çok büyük bir proje üretilmesine sebep olabilir. Siz hayal kurmaya, düşünmeye ve üretmeye, iş dünyası olarak bizler de sizin ürettiğiniz projelerin ticarileşmesine katkıda bulunmaya devam edelim.” ifadelerine yer verdi.

 

Törende konuşan, Ar-Ge Proje Pazarı 2019 etkinliğinin sorumlusu Öğr. Gör. Resul Çelik ise; “Bu tarz organizasyonlar, Ar-Ge bilincinin ülkemizde olgunlaşması ve yayılmasına büyük katkı sağlamaktadır. Bu etkinliğe toplamda 50 proje başvuru yapmış, bunların 31 tanesi ön elemeyi geçerek burada sunulmaya değer bulunmuştur. Proje ekiplerinden toplamda 99 proje sergilenmiş, proje pazarını ziyaret eden ziyaretçi sayısı 800’ü geçmiştir.” dedi. Öğr. Gör. Çelik, başta Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı olmak üzere etkinlikte emeği ve katkısı bulunanlara teşekkür ettiğini belirtti.

 

Konuşmaların ardından Ar-Ge Proje Pazarı 2019 etkinliğinin gerçekleştirilmesinde katkı sağlayan Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Üniversitemiz Rektör Yardımcı Prof. Dr. Erol Yaşar, Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, Mersin İleri Teknoloji, Eğitim ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Selma Erat, Mersin Proje Pazarı 2019 Etkinliği Sorumlusu Öğr. Gör. Resul Çelik ve etkinliğe sponsor olan Baran Grup Adına grup temsilcisi Sinem Turan'a Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı tarafından plaket takdim edildi. Daha sonra Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Erol Yaşar tarafından düzenleme ve değerlendirme kurulu üyelerine teşekkür belgesi takdim edildi.

 

Ar-Ge Proje Pazarı 2019’da birincilik ödülü Ali Baran Narin, Aşkın Nur Suvar ve Okan Coşar tarafından hazırlanan “Silika Nano Partikullerle malzemelerde ve tekstil ürünlerinde hidrofobik yüzey oluşturma projesi”ne verildi. Birincilik ödülü Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı tarafından takdim edildi.

 

"Ucuz ve Kolay Bulunabilir Tarımsal Atıklardan Çeşitli Endüstrilerde Kullanılmak Üzere Yeşil Kimya Temelli Katma Değeri Yüksek Biyo Pigment Üretimi Projesi” ile ikincilik ödülüne değer bulunan Ezgi Bedirhan Arıkan ve Nadir Dizge’ye ise ödülü Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın tarafından takdim edildi.

 

“Sigorta Kontrol Sistemi Projesi” ile üçüncülük ödülünü Ömer Ecir, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Kaya’nın elinden aldı.

 

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı ise Değerlendirme Kurulu Özel Ödülü’nü Gıfted Coder Ekibine takdim etti.

 

Plaket ve ödül takdiminin ardından moderatörlüğünü TOBB Mersin Genç Girişimciler İcra Kurulu Üyesi Merve As’ın yaptığı panele geçildi. “Girişimciliğin Zorlukları ve Kolaylıkları” başlıklı panelde Üniversitemiz Girişim Limanı Yöneticisi Selahattin Ciritci, Alse Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Kılıç ve Nanodev Sciencetific Genel Müdürü Dr. Okan Öner Ekiz konuşmacı olarak yer aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul Cocktail Festivali’nde Güneş Sahne Alacak
İstanbul Cocktail Festivali’nde Güneş Sahne Alacak
Deprem fobisinde yakınlarını kaybetme korkusu tetikleniyor
Deprem fobisinde yakınlarını kaybetme korkusu tetikleniyor