Mersin sondakika haberleri - Mersin Vatan Gazetesi
HV
10 ARALIK Cumartesi 11:06
Advert 0

Sürdürülebilir finans ekipleri yetenek savaşlarında öne çıkacak

Küresel finans ve muhasebe meslek kuruluşu ACCA 14. Eduplus Finans Zirvesi’nin konuğu oldu.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-11-2022 13:56   Güncelleme : 23-11-2022 13:56
Sürdürülebilir finans ekipleri yetenek savaşlarında öne çıkacak

ACCA Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Bölge Başkanı Filiz Demiröz 14. Eduplus Finans Zirvesi’nin açılış konuşmasını “Sürdürülebilir Finans Ekiplerini Oluşturmak: Neden ve Nasıl” başlığı altında yaptı. Filiz Demiröz konuşmasında ACCA’in yeni küresel araştırma raporlarından biri olan “Daha İyi bir Dünya için Muhasebe Mesleği: Dönüşümün Öncelikleri” raporunun da aralarında bulunduğu araştırmalarına atıfta bulunarak, sürdürülebilir finans ve muhasebe ekiplerinin 2020’li yıllarda sürdürülebilir işletme ve ekonomiler için hayati bir öneme sahip olacağını ifade etti.

Dünyanın 178 ülkesinde 241 binden fazla üyesi ve yarım milyondan fazla adayı bulunan küresel finans ve muhasebe meslek kuruluşu ACCA, Eduplus tarafından düzenlenen 14. Finans Zirvesi’ne yerini aldı. Filiz Demiröz, ACCA’in Daha İyi bir Dünya için Muhasebe Mesleği: Dönüşümün Öncelikleri”, “Sürdürülebilir Kurumların Kalbindeki Finans ve Muhasebe Profesyonelleri”, “Sürdürülebilir İş ve Finans Profesyonelinin Becerilerini Geliştirmek” isimli güncel küresel araştırmalarından öne çıkan bulguları paylaştığı “Sürdürülebilir Finans Ekiplerini Oluşturmak: Neden ve Nasıl” başlıklı konuşması ile zirvenin bu seneki açılışını yaptı.

2020’li yıllarda sürdürülebilir olmayı hedefleyen işletmeler ve ekonomilerin geleceğe hazır, sürdürülebilirlik odaklı, güçlü etik değerlere sahip, dijitalleşmeye hakim, katma değer yaratan, sürekli mesleki öğrenmeye açık sürdürülebilir finans profesyonellerine ve ekiplerine sahip olmaları gerektiğinin altını çizen Filiz Demiröz, “ACCA olarak sürdürülebilir finans ve muhasebe profesyonellerinden oluşan sürdürülebilir finans ekiplerinin gerçek, etkili bir değişim yapmak ve sosyal açıdan daha adil ve çevreye duyarlı işletme ve ekonomilerin merkezinde yer almak için benzersiz bir konumda olduğuna inanıyoruz” dedi.

Finans dünyasında tekrar yaşanmaya başlayan yetenek savaşlarına dikkat çeken Demiröz, şunları söyledi: “Şu anda iş dünyası çok hareketli günlerden geçiyor; sessiz istifa, kurumların ve sektörlerin şikayet ettikleri yetenek açıkları, öte yandan son zamanlarda özellikle büyük teknoloji firmalarında yaşanan toplu işten çıkarmalar ve dönüşümler… Öncelikle, finans ve muhasebe profesyonelleri için dikkat çeken haberi vereyim: Bu sektörde yetenek savaşları yeniden başladı; yeni yetenekleri ekiplerin bünyesine katmak ve ekiplerdeki yetenekleri elde tutmak CFO’ların en önemli gündem maddeleri arasında. Finans ve muhasebe profesyonelleri için bir başka haberi de hemen paylaşayım: Artık kurumlar ve tepe yöneticileri çok daha fazla ve çeşitli yetkinliklere sahip, yani bir anlamda bizim ‘sürdürülebilir iş ve finans profesyonelleri’ olarak adlandırdığımız profesyonelleri arıyor.”

Günümüzde, sürdürülebilir finans ve muhasebe ekiplerinin oluşturulmasında İnsan Kaynakları departmanlarından eğitimcilere, işverenlerden mesleki kuruluşlara birçok iç ve dış paydaşın birlikte çalışması gerektiğini ifade eden Filiz Demiröz, sürdürülebilir finans ve muhasebe ekipleri için mesleki yetkinliklerin ve iş gücünün adil ve kapsayıcı mesleki eğitim politikaları ile geliştirilmesi gerektiğinin de altını çizdi. ACCA’in “Sürdürülebilir İş ve Finans Profesyonelinin Becerilerini Geliştirmek” isimli küresel araştırmasında, sürdürülebilir finans ve muhasebe profesyonellerinin yetişmelerine katkı sağlayacak sürekli mesleki öğrenme programlarının özelliklerinin ele alındığını hatırlatan Filiz Demiröz, en güçlü sürekli mesleki programlarının özelliklerini söyle sıraladı:

“Hem profesyonellerin hem de finans dünyasındaki paydaşların mesleğe dair ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar ilgili olmalı,

Sürekli mesleki öğrenme programına katılan her profesyonelin farklı öğrenme tarz ve metodolojilerine uygun ve onların ihtiyaçlarına göre güvenilir öğrenme çıktıları sunmalı,

Sürdürülebilir finans ve muhasebe profesyonelinin öğrenme amaçlarını yerine getirecek ve hayat boyu mesleki eğitimlerini sürdürmelerini destekleyecek şekilde motive edici olmalı,

Eğitim gören sürdürülebilir finans ve muhasebe profesyoneli ile eğitmenleri birer birey ve topluluk olarak öğrenme eyleminin ve yaklaşımının merkezinde ve bir arada tutmalı,

Mesleki öğrenme stratejisinin geliştirilmesi ve içerik, üretim, sunum ve gözetim süreçleri boyunca uygulanmasında dijitalleşme ve veri dünyasındaki gelişmelerden faydalanmalı,

İş modelleri, çevresel, sosyal ve finansal sürdürülebilirlik konularına entegre bir yaklaşımla oluşturulmalı.”

ACCA Hakkında

ACCA (Fermanlı Ruhsatlı Muhasebeciler Birliği) muhasebe meslek mensupları için küresel bir kuruluştur. ACCA bugün 178 ülkeden 241 bin üye ve 542 bin adaydan oluşan, en yüksek mesleki ve etik değerleri savunan küresel bir topluluktur. Muhasebenin, kamu ve özel sektörü destekleyen, toplumun temel taşlarından biri olduğuna inanan ACCA, muhasebe mesleğinin küresel olarak güçlendirilip geliştirilmesi ve böylelikle toplumlara ve bireylere fayda sağlaması için çalışmaktadır.

ACCA, kurulduğu 1904 yılından itibaren, kamu yararı için bir güç olmayı kurumsal bir amacı haline getirmiştir. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan ACCA, edindiği tüm kazanımları üyelerine değer sağlamak ve muhasebe mesleğini sonraki nesiller için geliştirmek için yatırıma dönüştürerek muhasebe mesleğinin küresel ve sürdürülebilir şekilde inşa edilmesine katkıda bulunur.

ACCA Ruhsatı, tüm dünyada herkese muhasebe, finans ve yönetim alanlarında uluslararası geçerli, prestijli bir kariyere sahip olma fırsatını sunmaktadır. ACCA, dünya çapındaki araştırmaları ile de muhasebe alanına dair bugünün sorularına cevap verirken, yarının dünyasına da hazırlayarak muhasebe mesleğine yön vermektedir. ACCA’nın hizmetleri, ruhsatlandırma süreci, sertifika programları, üyelik gibi konularda daha fazla bilgiye www.accaglobal.com adresinden ulaşabilirsiniz.


Hibya Haber Ajansı

ismail USTAismail USTA

Mersin Vatan Haber Müdürü

1xbet