ÇİGDER Başkanı Ertan, yayınladığı bayram mesajında şu görüşlere yer verdi:

"İnternet basını, günümüzde bilgiye hızlı ve kolay erişim sağlamasıyla önemli bir rol oynamaktadır. Haberler, makaleler ve diğer içerikler anında dünya çapında yayılabilir, bu da toplumun bilinçlenmesine ve eğitimine katkıda bulunur. Ayrıca, internet basını demokrasiyi destekleyen bir platform olarak işlev görebilir,  insanların farklı görüşleri ifade etmelerine ve tartışmalarına olanak tanır."

Azmi Ertan, internet basınının gerekli önemi görmesinin çağdaş uygarlığın bir gereği olduğunu, İstanbul, Ankara gibi kültürel ve politik ağırlığı olan illerde aynı değerin gösterildiğini ancak, özellikle Adana ve Mersin gibi illerde bu durumun ne yazık ki tersinin yaşandığını kaydetti.

Azmi Ertan, ÇİGDER'in 2012 yılında internet basınını tek çatı altında toplamayı amaçlayan bir grup gazeteci tarafından kurulduğunu, bugüne kadar kişi ya da hiç bir kuruluş tarafından maddi destek görmeden kendi imkanları ile faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade etti.
 
VALİLİK PROTOKOL LİSTESİNDE 'AYRIMCILIK'
Ertan, ÇİGDER olarak Adana Valiliğinin web sayfasında yer alan protokol listesinde yer almak için bir çok kez başvuruda bulundukları halde, 'kamu yararına dernek statüsü taşımadıkları' gibi bir gerekçe ile isteklerinin kabul edilmediğini, buna karşın kendilerinden yıllar sonra kurulduğu gibi, kamu yararı statüsü taşımayan İstanbul merkezli bir başka derneğin sorgusuz sualsiz protokol listesine alındığını açıkladı.

Dernek Başkanı sıfatı ile, bu ayrımın nedenini sorguladığında, "Bu durumun vali beyin takdirleri ile" gerçekleştirildiği yanıtını aldığını ifade eden Ertan, 
İzmir Valisi Süleyman Elban döneminde gerçekleşen bu ayrımcılığın, yakın zamanda Adana'ya atanan Vali Sayın  Yavuz Selim Köşger'in son vermesini beklediklerini ifade etti.

BÜYÜKŞEHİR BAŞTA OLMAK ÜZERE..
Başta Adana Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilçe belediyelerinin, internet basınına günde bir kaç kez basın bültenini 'yayınlanması ricası ile' gönderdiklerini, ancak zorlukla ayakta durmakta olan internet basın kuruluşlarına 'paso ve ilan desteği' konuları gündeme geldiğinde ilgisiz kaldıklarını belirtti.

İNTERNET BASINI UZAK ARA ETKİLİ 
İnternet basınının, yazılı basına kıyasla değerini anlamaktan uzak davranan siyasilerin 'erişim hızı, etkileşim ve kapsama alanı noktasındaki uzak ara değerleri konusunda açıklayıcı bilgeler veren ÇİGDER Başkanı Azmi Ertan,

"-İnternet basını, haberleri ve içerikleri anında yayma yeteneğine sahiptir, yazılı basın ise baskı ve dağıtım süreçleri nedeniyle daha yavaştır.
-İnternet basını, okuyucuların yorum yapmalarına, içerik paylaşmalarına ve hatta bazen içerik oluşturmalarına olanak tanırken, yazılı basın genellikle tek yönlü bir iletişim sunar.
- İnternet basını küresel bir kitleye ulaşabilirken, yazılı basın genellikle daha yerel bir kitleye hitap eder" ifadelerini kullandı.

Çukurova İnternet Gazetecileri Derneği Başkanı Azmi Ertan, sözlerinin sonunda;
"Çukurova’nın sıcakkanlı insanları, değerli hemşehrilerimiz, bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım. Bu özel günlerde, bolluk ve bereketin evlerinizi doldurmasını, sevdiklerinizle birlikte mutlu ve huzurlu anlar geçirmenizi temenni ederim. Bayramınız kutlu olsun" dedi.