Türkiye’de Antalya ve Ankara’da temsilcilikler açan Türkiye Irak Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TISİAD), bir temsilciğini de İzmir’e kazandırdı. Torbalı ilçesinde TISİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Salih Çelik ve TISİAD İzmir İl Temsilcisi Murat Hansu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen açılışa Irak’tan Türkmen Bakan Aydın Maruf Selim’in yanı sıra TISİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Selahattin Balkan, Torbalı Kaymakamı Ercan Öter, Torbalı İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Yusuf Özkan, Torbalı Belediye Başkan Vekili Ertan Çelik, Torbalı Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Özbent, Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun ve Ege Girişimci Sanayici ve Yatırımcı İş İnsanları Derneği (EGSİYAD) Başkanı Zeki Karatay’ın yanı sıra protokol üyeleri ile iş dünyası temsilcileri katıldı.

“TISİAD’IN IRAK VE TÜRKİYE’NİN TİCARİ VE EKONOMİK İLİŞKİLERİNE BÜYÜK KATKISI VAR”

Açılışta konuşan Bakan Aydın Maruf Selim, TISİAD’ın İzmir İl Temsilciği açılışının kendilerini oldukça mutlu ettiğini vurgulayarak; “Seve seve buraya geldik. TISİAD’ın Irak ve Türkiye’nin ticari ve ekonomik ilişkilerine büyük bir katkısı var. TISİAD’a ve İzmir’e başarılar dilerim. İzmir önemli bir şehir. Burada daha önce değerli kardeşlerimizle de konuştuk. Erbil-İzmir arasında bir iş formu yapılsın. Ticaret ve ekonomiyle ilgili bir çalışma yapılsın. TISİAD bunu organize edebilir. Erbil şu anda bu iş için müsait” dedi.

 

“AKDENİZ’DEN EGE’YE UZANMIŞ OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”

TISİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Salih Çelik ise açılış konuşması öncesi TISİAD Yönetim Kurulu Üyelerini de platforma davet etti. Başkan Çelik, yaptığı konuşmada; “Genel Merkezimiz Mersin’de olan bir dernek olarak Akdeniz’den Ege’ye uzanmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Burada; daha önce yaptığımız tanıtım toplantılarının sonunda güçlü buluşmayı sağladık. Başta İzmir Temsilcimiz Sayın Murat Hansu olmak üzere emek veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İzmir, Türkiye’nin en önemli şehirlerinden birisi olarak tarih boyunca ticaretin ve sanayinin merkezlerinden biri olmuştur. Coğrafi konumu, tarihi zenginliği ve dinamik ekonomisiyle İzmir sadece Türkiye için değil aynı zamanda bölge ve dünya ekonomisi için stratejik bir öneme sahiptir. İzmir’in sektör çeşitliliği ve liman kenti olması iş dünyası için önemli bir merkez haline getiriyor. Burada tarım ürünlerinden teknolojiye, sanayiden hizmet sektörüne kadar geniş bir yelpazede faaliyetlerini gösteren birçok işletme bulunmaktadır. Bu çeşitlilik İzmir’i için iş yapmak için cazip kılan en önemli faktörlerden bir tanesidir. Açıkçası bu yönlerine rağmen İzmir maalesef Irak başta olmak üzere ticari faaliyetlerini Ortadoğu’ya taşıyamamıştır. TISİAD olarak bu yükü sırtımıza alarak, Irak’taki temsilcilerimizin de güçlerini kullanarak tüm üye ağımızı İzmir’deki iş dünyamızla buluşturmaya hazır olduğumuzu buradan belirtmiş olalım” ifadelerine yer verdi.

“TISİAD BAŞKANIM MEHMET SALİH ÇELİK’E YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

TISİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Selahattin Balkan, TISİAD’ın İzmir İl Temsilciği açılışından memnuniyet duyduğunu belirterek, TISİAD İzmir İl Temsilcisi Murat Hansu’yu kutladı. Hansu ise kürsüye eşi Çiğdem Savaş Hansu’yla çıkarak yaptığı konuşmada; “Öncelikle değerli TISİAD Başkanım Mehmet Salih Çelik’e yürekten teşekkür ediyorum. Bizleri daime cesaretlendirip yol gösterici olduğu için teşekkür ediyorum. Bugün İzmir’de TISİAD İzmir Temsilciliği’nin açılışındatüm yönetim kadromuzun büyük bir emeği bulunmaktadır. Bundan dolayı da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.Bir de özel teşekkürü kıymetli eşime yapmak istiyorum. Gerçekten o benim yanımda olmasaydı iş hayatımızın yanında TISİAD gibi marka değeri olan bir derneği buraya taşıyamazdık.TISİAD’ın İzmir’de açtığı temsilcilik bölgesel iş birliği ve ticaretin daha da gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bu temsilcilik Türkiye ile Irak arasında ticari ilişkilerin güçlendirilmesine, iş birliğinin artırılmasına ve yeni fırsatların keşfedilmesine zemin hazırlayacaktır” şeklinde konuştu.

 

“BU DERNEĞİN TORBALI’DA AÇILMASI BİZLERİ DE AYRICA MUTLU ETTİ”

Torbalı Kaymakamı Ercan Öter de Torbalı’nın Türkiye’nin en büyük sanayi ilçelerinden birisi olduğunu vurgulayarak; “Binin üzerinde fabrikası olan, büyük bir üretim merkezi. Bu derneğin Torbalı’da açılması bizleri de ayrıca mutlu etti. Irak ve Türkiye komşuluk ilişkileri hep çok iyi gitmiştir, ticaret ilişkileri de çok büyük olduğu büyük komşularımızdan biri. Bundan dolayı da TISİAD başkanımın dediği gibi İzmir biraz bu konuda geri kalmıştır. Özellikle Irak’la ticaretimizin gelişmesi açısından burada çok büyük bir merkez oldu. İş dünyasının bu tür kuruluşları gerçekten ihtiyacı var. İlişkiyi kurup iletişimi sağlayacak bu tür STK’larımızın olması hepimiz için büyük bir mutluluk” dedi.

“İZMİR’DE YATIRIM İÇİN İŞ DÜNYASININ EN DOĞRU ADRESİ TORBALI”

Torbalı Belediye Başkan Vekili Ertan Çelik de Torbalı Belediye Başkanı Övünç Demir’in selamlarını ileterek; “Bu derneğin Torbalı’da açılmasından çok mutluyuz. Hepinizin emeğine sağlık” dedi. Açılışta konuşan Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun ise “İzmir’de yatırım için iş dünyasının en doğru adresi Torbalı. TISİAD’ın İzmir temsilciğinin Torbalı’da açılmış olması bizim bu söylemimizin ne kadar doğru olduğunu da gösteriyor. Burada doğru ve güzel işler yapacağız” ifadelerine yer verdi.

 

Kurdele kesimi ile TISİAD İzmir İl Temsilciği açılışını gerçekleştiren TISİAD heyeti, ardından İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener’i makamında ziyaret etti. Heyet, daha sonra TISİAD üyesi Arge Akıllı Güvenlik Sistemleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Gökçel’i İzmir’in Konak ilçesi Gıda Çarşısı’ndaki işletmesinde ziyaret etti.