Mersin sondakika haberleri - Mersin Vatan Gazetesi
HV
09 HAZİRAN Cuma 17:00

Kolajen Nedir? Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

Diyetisyen Aysima Duygu Aksoy konu hakkında bilgiler verdi.

SAĞLIK
Giriş Tarihi : 27-04-2022 07:59   Güncelleme : 27-04-2022 07:59
Kolajen Nedir? Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

Kemiklerimiz, cildimiz, tendonlarımız ve bağlarımız dahil olmak üzere vücudumuza yapı sağlayan proteine kolajen adı verilir. Ortalama 16 çeşit kolajen vardır. Vücudunuzun her kısmında bulunur ve yapı ve destek sağlar. 

Tip 1 ve 3 birlikte alınabilir ve cilt, kas, kemik sağlığı, saç ve tırnakların büyümesini ve bakımını destekleyebilir. Tip 2 kollajen proteinleri sıvıları oluşturur kıkırdak ve eklemlerde çalışır. Yaşlandıkça vücudunuz daha az ve daha düşük kaliteli kolajen üretir. Bunun gözle görülür belirtilerinden biri cildinizde, daha az sert ve esnek hale geliyor.  Kıkırdak da yaşla birlikte zayıflar. Kolajen üretmeye yardımcı olan besin maddelerinden dördü C vitamini, prolin, glisin ve bakırdır.  Ayrıca yüksek kaliteli protein tüketmek vücudunuza ihtiyaç duyduğu amino asitleri verir. 

Vücudunuza zarar veren davranışlardan kaçınarak kollajeni korumasına ve korumasına yardımcı olabilirsiniz.  Bunlar arasında aşırı miktarda şeker yemek, sigara içmek ve güneş yanığı olmak yer alır. Kemik suyu, jelatin, tavuk derisi ve domuz derisi gibi hayvansal ürünler kolajen bakımından çok yüksektir. Araştırmalara göre, tamamlayıcı kollajen, cilt dokusunu ve kas kütlesini iyileştirmenin yanı sıra osteoartrit ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Hiçbir önemli yan etki raporu yoktur.  Bununla birlikte, ek kaynağa alerjiniz varsa alerjik reaksiyonunuz olabilir. 

ismail USTAismail USTA

Mersin Vatan Haber Müdürü

1xbet Betist tipobet365 kalkinmaatolyesi.org  guvencehd.org