Advert

Yenişehir Türkiye’nin en gelişmiş 49’uncu ilçesi oldu

Mersin'in merkez ilçelerinden Yenişehir, Türkiye’nin en gelişmiş ilçeleri kategorisine yükseldi

Yenişehir Türkiye’nin en gelişmiş 49’uncu ilçesi oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan 2022 İlçe Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralamasında (SEGE), Mersin’in merkez Yenişehir ilçesi, Türkiye genelinde birinci gelişmişlik kademesinde 49’uncu sırada yer aldı.

Yenişehir en son 2017 yılında yapılan araştırmada ikinci gelişmişlik kademesinde 70’inci sırada yer almıştı. Araştırma kapsamında sosyo-ekonomik gelişmişliği ölçmek için demografi, istihdam ve sosyal güvenlik, eğitim, sağlık, finans, rekabetçilik, yenilikçilik ve yaşam kalitesi olmak üzere 8 başlıkta toplam 56 değişken değerlendirildi. Yapılan analizde Yenişehir, 973 ilçenin tamamına uygulanan İlçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmasında Türkiye’de 49’uncu, Mersin’de ise 1’inci oldu. 2017 yılında yapılan araştırmada ikinci gelişmişlik kademesinde 70’inci sırada yer alan Yenişehir, SEGE-2022 araştırmasında 1,948’lik skorla 21 sıra yükselmiş oldu.

Akdeniz Bölgesinde 5 ilçe birinci kademeye girdi
Birinci kademe gelişmiş ilçelerin coğrafi bölgeler bazında dağılımı incelendiğinde ise Akdeniz Bölgesinde Yenişehir ile birlikte toplamda 5 ilçe yer aldı.

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Halkımızın yaşam kalitesini arttırmak amacıyla Yenişehir Belediyesi olarak çağdaş bir belediyecilik vizyonu ile çalışıyoruz. Rutin belediyecilik hizmetlerimizin yanı sıra kentimizin gelişmesi ve bir cazibe merkezi olarak ön plana çıkması için büyük bir gayret içerisindeyiz. En önemlisi de tüm çalışmalarımızda halkımızı karar süreçlerine dahil ediyor ve katılımcı belediyeciliği esas alıyoruz. Yenişehir’imiz eğitim, kültür, sanat, spor ve sosyal donatı alanları ile sadece Mersin’in değil bölgenin de öncü kentlerinden biridir. Emek veren herkese teşekkür ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de işaret ettiği gibi bilim ışığında çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gönüllere hitap edecekler
Gönüllere hitap edecekler
Milletvekili Yılmaz’dan Mersin’in tüm ilçelerine Gençlik Merkezi müjdesi
Milletvekili Yılmaz’dan Mersin’in tüm ilçelerine Gençlik Merkezi müjdesi