Advert

Mersin Çimsataş Metal İşçileri İş bırakma eyleminde

Mersin’deki ÇİMSATAŞ Metal Fabrikası’nda bulunan işçiler taleplerinin karşılanmamasından dolayı iş bırakma eylemine başladı.

Mersin Çimsataş Metal İşçileri İş bırakma eyleminde

Mersin’in Akdeniz İlçesi’ndeki Kazanlı semtinde bulunan ÇİMSATAŞ Metal fabrikası işçileri, toplu sözleşmenin imzalanmasından sonra gece vardiyası işçileri işi durdu. Gece vardiyasıyla başlayan iş bırakma eylemi büyüyerek toplu iş bırakmaya dönüştü. ÇİMSATAŞ Metal Fabrikası’nda işçilerin iş durdurması üzerine fabrikaya gelen birleşik Metal İş Sendikası (MES) işçilerle görüştü. İşçiler imzalanan sözleşmeyi kabul etmediklerini ve talepleri kabul edilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini dile getirdiler.

İşçiler ve sendika temsilcileri ile yapılan toplantı sonucunda sözleşmeye ek protokol yapılma isteği kararlaştırıldı. İşçiler ile sendika temsilcileri arasında kararlaştırılan ek protokol şöyle; ‘’ Birinci 6 ay için kabul edilen % 27’ye artı olarak % 35 daha zam, ikinci altı ay için enflasyon oranında zam yapılması. Mesai ücretlerinin hafta içi %100, hafta sonu % 300 olarak belirlenmesi İşçinin kendisini kapsayan özel sağlık sigortasının aileyi de kapsamasını Sosyal haklara net olarak %100 zam yapılmasını Kıdem farkı Ara dinlenme, çay molası verilmesi Uzun süredir eksik yatırılan banka promosyonlarının tam olarak verilmesini istediler.
Bu koşularda imzalan sözleşme ile alınan zammın yetersiz kaldığını söyleyen işçiler, içeride baskı altında çalışıyoruz her şey yasak diyerek uygulamalara tepki göstererek, cenazeleri olduğunda izin bile alamadıklarını, tuvalete gitme haklarının kısıtlandığını çalıştıkları bölümlerde çatının aktığını, bu nedenle de insanca koşullarda çalışmak istediklerini belirtiyorlar.

ÇİMSATAŞ’ta, sendika temsilciliğinden gelen mesajla tüm vardiyalar fabrikaya çağırıldı. Temsilcilikten gönderilen mesajda ” arkadaşlar fabrika olarak haklarımızı almak için direnişe geçtik, gelmek isteyen arkadaşlar imalat bölümüne gelsin” mesajı çekildi. Gece saatlerinde süren iş bırakma kararı anlaşma olmazsa sabah daha da kitleselleşmesi bekleniliyor.

Haber: Sabri Borak / Haber House

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Keçiören Belediyesi Yoğun Kar Yağışına Karşı Teyakkuzda
Keçiören Belediyesi Yoğun Kar Yağışına Karşı Teyakkuzda
Çalışanların Yüzde 76’sı Daha Esnek Bir İş Yaşamı İstiyor
Çalışanların Yüzde 76’sı Daha Esnek Bir İş Yaşamı İstiyor