Hibya, programda BukyTalk kurucu ortağı Hasan Can Üretmenoğlu'nu stüdyosunda ağırladı.

Üretmenoğlu, mentorluğun kıymetli olaylardan bir tanesi olduğunu dile getirerek, “Aynı zamanda en göz ardı edilen şeylerden de bir tanesi. Biraz kağıt arkasında kalan bir şey diye düşünüyorum. Start up, girişim, girişimcilik ekosistemi bize biraz Amerika’dan ithal olarak gelen laflar ve tabiri caizse orijin yerine baktığımız zaman Amerika’da mentor dediğimiz kişi aslında bu işi profesyonel veya gönüllü olarak yapan iki kesimden oluyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de gönüllü olarak mentorluk yapmanın çok daha yaygın olduğunu söyleyen Üretmenoğlu, “Türkiye’de özellikle profesyonel mentorluk tarafında çok daha fazla gelişme olacağını düşünüyorum.” dedi.

Üretmenoğlu, Türkiye’nin son 5 sene öncesine göre yatırımcı bulma ve yatırım çekme sürecinde daha şanslı olduğunu ifade ederek, “Amerika, İsrail, İngiltere’ye göre yine daha gerilerdeyiz ama daha da iyiye gideceğiz.” diye konuştu.

Erken aşama kısmından yatırım alıp çok fazla batışa geçen start up olduğunu belirten Üretmenoğlu, “Buradaki en büyük şey de finansal anlamda kötü yönetim. Parayı yönetememek kısmı da ilk başta zaten parayı tutamamaktan çıkıyor.” şeklinde konuştu.

'Start-up adına her şey' yayınının tamamı ise şöyle:

Hibya Haber Ajansı