Mersin sondakika haberleri - Mersin Vatan Gazetesi
HV
29 MART Çarşamba 17:14
Advert

Fx piyasalar

Dün ABD'de ÜFE beklentilerin altında %4,6'ya gerileyerek, perakende satışlar da %0,4 gerilemeyle piyasa beklentisinden fazla düşmüş oldu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-03-2023 11:14   Güncelleme : 16-03-2023 11:14
Fx piyasalar

USD/TRY: Dün ABD'de ÜFE beklentilerin altında %4,6'ya gerileyerek, perakende satışlar da %0,4 gerilemeyle piyasa beklentisinden fazla düşmüş oldu. Makro veriler önümüzdeki hafta gerçekleşecek Fed toplantısında daha az sıkılaştırma yapılabileceği beklentilerini artırmış oldu. Diğer taraftan, İsviçreli Credit Suisse bankasının hisselerindeki düşüş bankacılık sektörüne ilişkin endişeleri yeniden gündeme getirdi. Öncesinde Silicon Valley Bank'in dahil olduğu üç ABD bankasının bir hafta içinde iflas ederek kapanmış olması, risk iştahının düşük olduğu ABD piyasalarında olumsuz etki yaptı. Credit Suisse'in İsviçre Merkez Bankası'ndan likiditesini güçlendirmek için kredi sağlamasının ardından ise piyasalarda bir miktar toparlanma gözlendi. Bugün ABD'de haftalık işsizlik maaş başvuruları ile konut piyasası verilerinden, şubat ayı konut başlangıçları ve gelecek döneme ilişkin konut talebinin bir göstergesi olan inşaat izinleri verileri takip edilecek. Ayrıca ECB toplantısı da önemli. Yurtiçinde, Merkezi Yönetim bütçe dengesi şubat ayında kurumlar vergisi ve diğer gelirlerdeki yıllık azalışın yanı sıra depremin etkisinin hem gelir hem gider kalemlerinde hissedilmesiyle 170,6 milyar TL açık verdi, 12 aylık kümülatif bütçe açığı ise, 201,4 milyar TL'den 441,6 milyar TL'ye yükselirken, bütçe açığı/GSYH oranı da yaklaşık %1,3 seviyesinden %2,9'a yükseldi. Bugün TCMB tarafından haftalık DTH, rezerv ve sermaye hareketleri istatistikleri yayımlanacak. Fiyatlamalar tarafına bakıldığında, Dolar/TL'nin 19,0 seviyesine kadar geldiğini izliyoruz. Ancak, yükseliş eğilimi sınırlı kalmaya devam ediyor. Kurda bu eğilimin devam edebileceğini düşünürken, 18,92 -19,06 hareket alanı olarak takip edilebilir.


EUR/USD: ABD verilerin beklentilerin altında gerçekleşmesine karşın İsviçreli Credit Suisse Group AG'ye yönelik haber akışı dün paritede sert satışa neden oldu. Gün içerisinde 1,0515 seviyesine kadar gerileyen parite günü %1,5 oranında düşüşle 1,0577 seviyesinden tamamladı. Bu sabah ise Credit Suisse'in İsviçre Merkez Bankası'ndan likiditesini güçlendirmek için kredi sağlamasının ardından paritede 1,06'nın üzerinde hareketler gözeniyor. Bu gelişme yakından izlenecekken, bir taraftan da bugün ECB'nin faiz kararı ve ECB Başkanı Lagarde'ın konuşması olacak. ECB'nin bugünkü toplantısında faizleri 50 baz puan artırması bekleniyor. Paritede teknik seviyelere bakıldığında, yukarıda 1,0665 ve 1,0730 sıralı dirençler olarak izlenebilir. Aşağıda ise 1,0575 ve 1,05 sıralı destekler konumunda.


XAU/USD: Bu sefer Avrupa'da bankacılık sektörüne yönelik endişelerin artması değerli madene talep getirirken, ABD'de verilerin beklentilerin altında gelmesi de destekleyiciydi. Dün 1.937 seviyesine kadar yükselen Ons Altın günü %0,8 oranında primle 1.919 seviyesinden tamamladı. Öte yandan, sektöre yönelik kaygıları artıran Credit Suisse'e yönelik İsviçre Merkez Bankası'ndan gelen destekleyici açıklamalar değerli madene yönelik alım iştahını bir miktar azaltıyor. Ons Altın bu sabah yatay bir hareket sergiliyor. Şu aşamada sektöre yönelik haber akışı ve bugünkü ECB kararı yakından izlenecekken, kırılganlığın ve ABD'de dünkü verilerin etkisi sürebilir ve Ons Altın dirençli bir görüntü sergileyebilir. Teknik seviyelere bakıldığında, aşağıda 1.900 ve 1.886 sıralı destekler olarak izlenebilir. Olası yükselişlerde ise 1.938 - 1.949 ve 1.960 sıralı dirençler konumunda.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

ismail USTAismail USTA

Mersin Vatan Haber Müdürü

1xbet Betist tipobet365 kalkinmaatolyesi.org  guvencehd.org