• Bugün : 29 09 2022 11:50
Advert

Mersin Yenişehir Belediyesi: Leonardo da Vinci’ye Saygı sergisi 11 Haziran’da açılıyor

Mersin Yenişehir Belediyesi, Türkiye’nin saygın sanatçı ve yazarlarını buluşturan Leonardo da Vinci Saygı sergisine ev sahipliği yapacak.

Mersin Yenişehir Belediyesi: Leonardo da Vinci’ye Saygı sergisi 11 Haziran’da açılıyor

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük ressamları arasında gösterilen Leonardo da Vinci’nin ölümünün 500. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen sergide 42 tablo ve 4 heykel sergilenecek. Sergide aynı zamanda önemli isimlerin katılacağı söyleyişi ve paneller düzenlenecek.

Mersin’e iki yeni sanat galerisi kazandıran Yenişehir Belediyesi, adını sanat galerilerinden birine verdiği ressam Ahmet Yeşil'in 'Yer Zaman ve Mekan' sergisi ile 65 sanatçının katıldığı ‘Frekans A’ ve 22 sanatçının katıldığı ‘Kırılgan İmge’ sergilerini binlerce sanatseverle buluşturmuştu.

Yenişehir Belediyesi, Haziran ayında önemli bir sergiyi Mersinli sanatseverlerle buluşturacak.

2019 yılında, Leonardo da Vinci’nin ölümünün 500. Yılı etkinlikleri kapsamında Türkiye’den bir grup sanatçı ve yazar, Leonardo da Vinci’nin yaşadığı Amboise’e gitmiş, büyük ressamın yaşadığı yerleri gezmiş, eserlerini incelemiş ve Türkiye’ye döndüklerinde yapılan bu yolculuğun etkilerinden arta kalan duygulanımlarından yola çıkarak çalışmalar yapmışlardı.

Bu kapsamda üretilen 42 tablo ve 4 heykel olmak üzere toplamda 46 eser, Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi’nde ve Yenişehir Belediyesi Sanat Galerisi’nde sergilenecek.

Sergi 11 Haziran tarihinde kapılarını açıyor

Bedri Baykam, Devrim Erbil, Ergin İnan, Mercan Dede, Onay Akbaş, Cem Sağabil, Yalçın Gökçebağ, Fevzi Karakoç, Barış Sarıbaş, Burçin Erdi, Tülin Onat, Bahar Oganer gibi sanatçıların esrelerinin yer alacağı sergi kapsamında gazeteciler, tarihçiler ve yazarların bulunduğu söyleşi ve paneller de salgın koşullarına uygun olarak gerçekleşecek.

11 Haziran tarihinde kapılarını sanatseverlere açacak olan ve 30 Eylül tarihine kadar gezilebilecek sergi, sanatçı Onay Akbaş’ın fikrinden yola çıkılarak olgunlaştırıldı.

Projenin yapımcılığını Emre Sefer, küratörlüğünü İbrahim Karaoğlu, yönetmenliğini Durmuş Akbulut, kreatif direktörlüğünü Sonat Alkan üstleniyor.

Mersin Yenişehir Belediyesi Türkiye Leonardo da Vinci Bedri Baykam Devrim Erbil Ergin İnan Mercan Dede Onay Akbaş Cem Sağabil Yalçın Gökçebağ Fevzi Karakoç Barış Sarıbaş Burçin Erdi Tülin Onat Bahar Oganer
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akademi alarm veriyor
Akademi alarm veriyor
“Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması”nın başvuruları başlıyor
“Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması”nın başvuruları başlıyor