Mersin sondakika haberleri - Mersin Vatan Gazetesi
HV
07 ŞUBAT Salı 07:47
Advert

Xi Jinping: ″Çin, CELAC ile ilişkileri geliştirmeye büyük önem veriyor″

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin’in Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu’yla (CELAC) ilişkileri geliştirmeye büyük önem verdiğini belirtti.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-01-2023 15:08   Güncelleme : 25-01-2023 15:08
Xi Jinping: ″Çin, CELAC ile ilişkileri geliştirmeye büyük önem veriyor″

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin’in Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu’yla (CELAC) ilişkileri geliştirmeye büyük önem verdiğini belirtti.

Xi Jinping, dün Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te düzenlenen CELAC’ın 7’nci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde görüntülü konuşma yaptı.

Xi, Latin Amerika ve Karayip devletlerinin gelişmekte olan ülkelerin önemli bir parçası olduğu gibi, küresel yönetişime de aktif şekilde katılarak katkılar yaptığına işaret etti.

CELAC’ın Güney-Güney iş birliğine destek olan vazgeçilmez bir güç haline geldiğine dikkat çeken Xi, CELAC’ın bölge barışını savunmak, ortak kalkınmayı hızlandırmak ve bölgesel entegrasyonu ilerletmek için önemli bir rol oynadığını söyledi. Xi konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin, Latin Amerika ve Karayipler bölgesindeki entegrasyon sürecini daima destekliyor ve CELAC’la ilişkileri geliştirmeye büyük önem veriyor. Çin, CELAC’ı gelişmekte olan ülkeler arasındaki dayanışmayı sağlamlaştırma ve Güney-Güney işbirliğini hızlandırma konusunda önemli ortak olarak görüyor. Bu bağlamda Çin, CELAC’la beraber Çin-CELAC Forumu inşasını sürekli güçlendirerek, ikili ilişkileri eşit, karşılıklı yarara dayalı, inovatif, açık ve halka faydalar getiren yeni bir çağa götürdü. Latin Amerika ve Karayipler bölgesinden gittikçe daha fazla ülke nitelikli Kuşak ve Yol inşası konusunda Çin’le işbirliğini yürütürken, Küresel Kalkınma İnisiyatifi ve Küresel Güvenlik İnisiyatifi’ne de katılarak, Çin’le beraber Çin-CELAC kader ortaklığını oluşturuyor.”

Günümüz dünyasının yeni çalkantılı bir döneme girdiğini anımsatan Xi, Çin’in Latin Amerika ve Karayip devletleriyle el ele vererek, dünya barışı ve kalkınmasını ilerletmek, insanlığın kader ortaklığı oluşumunu hızlandırmak ve daha güzel bir geleceği yaratmak için çaba harcamaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

ismail USTAismail USTA

Mersin Vatan Haber Müdürü

1xbet