Mersin sondakika haberleri - Mersin Vatan Gazetesi
HV
04 ŞUBAT Cumartesi 14:42
Advert

RSV enfeksiyonu bağışıklığı düşürüp Covid’e yakalanma riskini artırıyor

Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Burak Emekli, RSV enfeksiyonu ve tedavisi ile ilgili bilgiler verdi.  

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-01-2023 10:37   Güncelleme : 24-01-2023 10:37
RSV enfeksiyonu bağışıklığı düşürüp Covid’e yakalanma riskini artırıyor

Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Burak Emekli, RSV enfeksiyonu ve tedavisi ile ilgili bilgiler verdi.  

Kış mevsiminin gelmesi ve havaların soğuması ile birlikte tüm dünyada salgınlara neden olan Respiratuar sinsityal virüs (RSV), akciğer dahil olmak üzere tüm solunum yollarını etkileyen bir virüs olduğunu söyleyen Uz. Dr. Burak Emekli, "Özellikle bir yaşın altındaki çocuklarda alt solunum yolları enfeksiyonunun bir numaralı nedeni olan RSV’nin tekrarlama riski yüksektir. Doğrudan temas en yaygın bulaşma yolu olurken; hapşırma ya da öksürme nedeniyle havada asılı kalan damlacıklarla da bulaş söz konusu olmaktadır" diye konuştu.

Belirtileri yaşa ve hastanın bağışıklık durumuna göre değişkenlik gösteren RSV enfeksiyonu, grip ile benzer belirtiler göstermektedir diyen Uz. Dr. Burak Emekli, "Burun akıntısı, öksürme, hapşırma, ateş, iştahsızlık ve hırıltı gibi bulgulara sahip olan RSV enfeksiyonunda semptomlar genellikle aşamalar halinde görülür. Çok küçük olan bebeklerde bazen tek semptom bile görülebilirken, büyük çocuklar ve yetişkinlerde grip semptomları görülür. Ancak özellikle yaşlılarda ve bağışıklığı baskılanmış kişilerde akciğer enfeksiyonuna neden olabileceği unutulmamalıdır." şeklinde konuştu.

RSV enfeksiyonunun tanısı konulurken öncelikle uzman hekim tarafından fiziki muayene gerçekleştirilir ve bulgular değerlendirilirken mutlaka RSV’den şüphe etmek gerektiğini açıklayan Uz. Dr. Burak Emekli, "Ancak tanının kesinleştirilmesi için uygun görülen hastaların boğazından örnek alınarak hızlı antijen saptama testi veya PCR yöntemi uygulanabilir. Tanı konulduktan sonra hastalığa ait özel bir tedavi bulunmamakta, uygulanan tedaviler genellikle semptomlara yönelik olmaktadır." dedi.

Hastalık süreci hastaya göre değişmekle birlikte çoğu RSV enfeksiyonu bir veya iki hafta içinde kendiliğinden geçmektedir. Neredeyse iki yaşına kadar tüm çocuklar RSV ile enfekte olmuş olsa da, geçirilen enfeksiyona karşı oluşan bağışıklık kişinin yeniden enfeksiyon geçirmesine karşı yeterince koruma sağlamamaktadır. Bu sebeple tekrarlayan enfeksiyonların daha hafif semptomlarla görülebilmekte olduğunu söyleyen Uz. Dr. Burak Emekli, sözlerine şöyle devam etti:

"RSV enfeksiyonundan korunma yolları arasında RSV’nin yüzeyinde bulunan bir yapıya karşı geliştirilen antikor uygulaması olan RSV aşısı bulunmaktadır. Gebelik haftası 29 haftadan küçük ve takvim yaşı 1 yaşından küçük bebekler,  gebelik haftası 32 haftanın altında ve takvim yaşı 3 aydan küçük bebekler, kronik akciğer ve kalp hastalığı olan bazı bebekler sağlık bakanlığı tarafından ücretsiz aşılanmaktadır. Aşılama ekim-mart ayı arasında RSV sezonu boyunca 1 ay aralarla bir hasta için en fazla 5 doz olacak şekilde uygulanmaktadır."

"RSV enfeksiyonundan korunma yolları"

Eller sık sık sabun ve suyla en az 20 saniye yıkanmalı. Sabun ve su olmadığında el dezenfektanları kullanılmalı, 

Temiz olmayan ellerle gözlere, buruna ve ağıza dokunulmamalı 

Hasta olan kişilerle sarılma, öpüşme veya aynı materyalleri kullanmak gibi yakın temastan kaçınılmalı 

Öksürme ve hapşırmaya mendil veya kol bariyer yapılmalı, bulaş olan mendiller çöpe atılmalı 

Sık ve ortak kullanılan oyuncak, kapı kolları ve mobil cihazlar gibi eşyalar düzenli dezenfekte edilmeli 

Hasta olunduğunda imkan ölçüsünde topluma karışılmamalıdır 

Hibya Haber Ajansı

ismail USTAismail USTA

Mersin Vatan Haber Müdürü

1xbet