Suriye vatandaşları tarım sektöründe değerlendirilecek
Mersin Sondakika

Suriye vatandaşları tarım sektöründe değerlendirilecek

Türkiye’de tarım sektöründe yaşanan işçi açığının Suriyeli vatandaşların istihdamı ile kapatılması planlanıyor. Bu kapsamda hazırlanan ‘Geçim Kaynaklarına Erişimin Güçlendirilmesi Amacıyla Suriyeli Mültecilerin ve Ev Sahibi Toplulukların Tarımsal Bilgilerinin Arttırılması Projesi’ ile Suriyelilere tarımsal eğitim verilecek.
Bu haber 2018-09-10 10:25:37 eklenmiş

 

 

Proje sonunda yüzde 33 istihdam hedefleniyor. MTSO da Proje sonunda düzenlenecek istihdam fuarında kalifiye tarım işçisi ile firmaların buluşması noktasında destek verecek. 
BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve BM Mülteci Örgütü ortaklığı, Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliği, İç İşleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Alata Bahçe Kültürleri ve Araştırma Enstitüsü ile İŞKUR destekleriyle düzenlenen proje kapsamındaki çalışmalar başladı. Konuyla ilgili olarak FAO Türkiye Temsilciliği Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık ile Tarım ve Orman Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Uluslararası Kuruluşlar Daire Başkanlığı Daire Başkanı Ayhan Baran Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nı (MTSO) ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi verip hangi alanlarda karşılıklı işbirliği yapılabileceğini görüştü. MTSO Yönetim Kurulu Üyesi İsa Çani’nin evsahipliğindeki görüşmede Proje hakkında bilgi veren Dr. Selışık, geçen yıl başladıkları çalışmayı bu yıl da sürdürdüklerini anlattı. Projenin Mersin’in yanı sıra Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve İzmir’i de kapsadığını bildiren Selışık, 500 kişinin projeden faydalanmasını hedeflediklerini söyledi. Projeden yararlanacak kişilerin yüzde 70’inin Suriyelilerden, yüzde 30’unun Türklerden seçileceğine değinen Selışık, katılımcıların yüzde 30’unun ise kadın olması zorunlu olduğunu bildirdi. 
Mersin’de kanatlı yetiştiriciliği, sera üretimi (sebze ve süs bitkileri, kesme çiçek) ve meyve üretimi (narenciye) eğitimleri verileceğini dile getiren Selışık, Tarım İl Müdürlüğü ve Alata koordinesinde verilecek teorik eğitimler sonrasında kursiyerlerin paydaş işletmelerde işbaşı eğitim alacağını söyledi. Yüzde 33 istihdam hedefiyle yola çıktıklarını vurgulayan Selışık, Proje sonunda bir istihdam fuarı düzenlenerek kalifiye personel ile işletmelerin bir araya getirileceğini anlattı. 
Geçen yıl 900 kişiye ulaşıldığını ve bunun 300’ünün Türk olduğunu bildiren Daire Başkanı Ayhan Baran ise, “Türkiye şu anda dünyada tarımsal üretimde 7. Sırada. Ancak 2023 tarım sektörü hedefi ilk 5 içinde yer alabilmek. Bu hedefe ulaşabilmek adına nitelikli işgücüne ihtiyaç büyük. Bu projenin hedefi de sektöre nitelikli işgücü kazandırılması” dedi. ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri

Yazarlar

MERSIN
Copyright © 2020 Mersin Vatan - Türkiye iş ilanları Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat