Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin (TSYD) 6 yılı şube sekreterliği olmak üzere toplam 16 yıl üyesi olarak rozetini onurla taşıdım. Şube Başkanı Nihat Geven’in (Keçi Nihat) uygulamalarını beğenmediğim ve eleştirdiğim için ciddi savunmam bile alınmadan ihraç edildim.

 

Nihat Geven’in eğitim çalışmasına önem vermediğini, derneğin kendine ait tesisi bulunmadığını (Halen tesis yok. Mevcut tesis Büyükşehir belediyesine ait), en önemlisi Geleneksel TSYD Turnuvası’nı kesintiye uğrattığını, hatta tamamen yaklaşık 15 yıldır yapılamadığını gerekçe göstererek yönetimden affımı istedim ve bunu yazılı olarak tüm üyelere ulaştırdım.

 

9 yıl Cumhuriyet Gazetesi Spor Sorumlusu, 17 yıl Anadolu Ajansı ve yerel gazeteler olmak üzere toplamda 37 yıldır mesleğimizi çok ciddi ve profesyonel şekilde sürdürdüm. Ustalık dönemimi herkese nasip olmayan Anadolu Ajansı Hatay Müdürlüğü görevinde6 yıl bulundum ve emekli odum. Hak etmediğim bir ihraç nedeniyle hayli üzüldüm. Çünkü, Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar, valiyi eleştiren gazeteciler meslek büyüklerini, TSYD yöneticilerini eleştiremeyecekler mi?

 

İlginçtir, 15-16 yıl önce beni ihraç eden TSYD’den geçen yıl “Yılın Gazetecilik Ödülünü” kazandım. Beni ödül töreninde gören TSYD’nin ihraç edildiğim dönemdeki genel başkanı, meslek büyüğüm olarak saygı duyduğum Atilla Gökçe, beni bir köşeye çekerek, “Ramazan Şanıvar seni gördüm mü üzülüyor ve eziliyorum. Ben kimseden çekinmem. Ayrıca, ihraçlarda yönetim olarak bizim hiçbir yetkimiz yok. Ancak, inatçı olduğu için ‘Keçi’ lakabı verilen Nihat Geven olayı kan davasına çevirdi.Ve sana haksızlık yaptığına inanıyorum. Disiplin Kurulu’ndakiler Nihat’ın eski arkadaşları. Onlara ‘Ya Şanıvar ya da ben’ diyince kurul üyeleri seni yeteri kadar tanımadıkları için Nihat’ın yanında yer alarak ihraç kararı verdiler. Bugün aynı dernekten ödül alman çok anlamlı. Hatta, Adana’dan bazı üyeler arayarak ‘ihraç edilen birisi nasıl ödül alıyor?’ diye sorguladılar. Belki Nihat bundan gerekli mesajları çıkarır” demiştir.

 

Atilla Gökçe hayattadır. Ben yalan söylemem. En büyük üzüntüm, Nihat Geven’e şirin görünmekiçin bazı gözümüzde büyüttüğümüz gazeteciler de onun yanında yer almalarıydı. Ailemden aldığım terbiye gereğince şimdilerde rahatsız olan Nihat Geven’i gördüğümde saygıda asla kusur etmiyorum.

 

Bugün bakıyorum 30-40 yıl önce daha saygın olan TSYD’de değişen pek bir şey yok. TSYD’nin olağan genel kurulunda Oğuz Tongsir, Naci Alkan’ın yanı sıra Tayfun Bayındır da aday olmuş. Birbirlerine hakaretler etmişler. Adana’dan genel kurula giden delegeler ikiye bölünmüş. Oğuz Tongsir, Anadolu’dan kendine yakın delegelerin uçak biletlerini ve otel harcamalarını karşılamış.İsmail Er, polis zoruyla kongreden çıkarılmış.

 

Bin 600 üyesi bulunan 53 yıllık TSYD’nin logosunu değiştiren ve Türk Bayrağı’nı unutan mevcut Başkan Oğuz Tongsir eşi Hazan Tongsir’e ait 2 kez ağır hasar geçirmiş 06 TST 43 plakalı aracını derneğe satmış. (Bu asla etik bir davranış değil. Aracı bedavaya da verse derneği seçmeyecekti). Sorunlu araç, Ankara şubeye gönderilmiş. Daha neler neler ….. Kördüğüm olan olağanüstü kongrede kargaşanın üstesinden gelemeyen Eski Spor Genel Müdürü benim de dostum olan Divan Başkanı Mehmet Atalay, kongreyi ertelemek zorunda kalmış.

 

Gazetecilik sürekli kan kaybediyor. Saygınlık ve itibarı kalmadı. Yalan yazanlar, tetikçilik ve santaj yapanlar, ihale takip edenler, forma giyerek yazı yazanlar, amigoluk yapanlar, çürük elmalargünümüzde daha çok itibar görüyor. Mesleğin duaeyenleri bayrak adamlar Namık Sevik, Necmi Tanyolaç, Doğan Koloğlu, Rıdvan Yelekçi, Nezih Demirtent, Nezih Alkış,Kahraman Bapçum, Erdoğan Arıpınar, Hıncal ve Öcal Uluç kardeşler, Abdulkadir Yücelman ve diğerlerini mumla arıyoruz…….