Mersin'e Yeni Sanayi Sitesi kurulacak
Mersin Sondakika

Mersin'e Yeni Sanayi Sitesi kurulacak

Belediyenin ihtiyaçlarında doğrudan teminle öncelik yerel esnafa verilecek, üç ilçede 2500 işyeri kapasiteli sanayi sitesi kurulacak
Bu haber 2019-09-26 09:11:41 eklenmiş

 

Tırmıl’da esnafla buluşan Başkan Seçer umut dağıttı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kent ekonomisinin lokomotif gücü Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları  Birliği Yönetim kurulu Başkanı Talat Dinçer  ve Mersin TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ile Tırmıl Sanayi Sitesi Başkanı İlhan Çokgün’ün ortak organizasyonunda Tırmıl’da sanayi esnafı ile bir araya geldi.

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer’in “ Yerel idareler alış verişini yerel esnaftan yapsın” ve “ Kentimize 6 bin işyeri kapasiteli ihtisas sanayi siteleri kurulsun”  çağrısına yanıt veren Büyükşehir Başkanı Seçer, “  Doğrudan temin sistemiyle belediyemizin ihtiyacı olan malzemelerin alımında önceliği  yerel esnafımıza vereceğiz. Kentimizin üç ayrı bölgesinde ilk etapta 2500 işyeri kapasiteli sanayi sitesi kurarak, ilk dönenimizde kalıcı eserler bırakacağız” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kent ekonomisinin lokomotif gücü Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Mersin TSO Yönetim Kurulu Başaknı Ayhan Kızıltan ve Mersin Tırmıl Sanayi Sitesi Başkanı İlhan Çokgün’ün ortak organizasyonunda Tırmıl’da sanayi esnafı ile buluştu.

Tırmıl Sanayi Sitesinde düzenlenen kahvaltılı toplantının açılış konuşmasını yapan Tırmıl Sanayi Sitesi Başkanı İlhan Çokgün, çağrılarına olumlu cevap vererek sanayi sitesi esnafıyla buluşan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve ekibini teşekkür etti.

Daha sonra söz alan Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, yerel idarecilerin esnaf tezgahlarında teneffüs yapmadığı sürece, bu havayı koklamadığı sürece kendilerinin derdini anlayamayacağını ifade ederek, “ Bugün esnaf kökenli bir Büyükşehir Belediye Başkanına sahibimiz. Bizimle aynı kaderi paylaşan, aynı sorunlarla boğuşan bir başkanımız var.  Ben bugün Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap  Seçer’in sanayi sitemize gelerek esnafımızla buluşmasından, bu havayı teneffüs etmesinden dolayı kendilerine esnafım adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Konuşmasının devamında Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in seçim vaatleri arasında bulunan Esnaf Masası konusunun meclisten geçtiğini hatırlatan Başkan Dinçer, “Artık yerel idarede bir işi olan esnafımız, işini yaptırmak için kapı kapı dolaşmaktan, daire müdürü  aramak derdinden kurtulacak.  Tek bir kapıda bütün işlerini bitirecek. Belediye bünyesinde kurulacak Esnaf Masasını meclisten geçirmelerinden dolayı da sayın Başkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Mersin’in sanayi fakiri bir kent olduğunu vurgulayarak konuşmasını sürdüren Başkan Dinçer, Sayın Başkanım Mersin’imizde biri Tırmıl, diğeri küçük sanayi sitesi olmak üzere iki sanayi sitemiz var, başka da bir sanayimiz yok. Biz büyüyüp gelişmek istiyoruz ama maalesef yerel yönetimler bunun önünü engelliyor.  Geçmiş dönemde kendi çabamızla 2500 dönüm arazinin sanayi sitesi yapılması için büyük mücadele verdik, toprak kurulundan dahi geçirdik ama maalesef geçmiş dönem büyükşehir belediye meclisi bu alanı konut alanına çevirdi. Biz büyümek için, kentimizi güzelleştirmek için emek verdikçe, mücadele  ettikçe, yerel idareler bize sırtlarını döndü. Artık çarşı içindeki, apartman altlarında verimsiz ortamlarda hizmet veren esnfımızı, ihtisas sanayi sitelerine taşımalıyız. Bizlerin bugün 6 bin işyeri kapasiteli ihtisas sanayi sitesini ihtiyacımız var. Sizlerin sanayileşmeye sıcak baktığınızı biliyorum. Bizler Organize sanayi sitelerinin, belediyelerimizin ihtiyacını karşılayacak parçaları üretecek modern yerlerde hizmet vermek istiyoruz. Bunun için arsaya ihtiyacımız var. Bu konuyu çözmenizi bekliyoruz “ dedi.

Konuşmasında yerel idarelerin alış verişlerinde yerel esnafı tercih etmesini isteyen Başkan Dinçer, “Geçmiş yıllarda biz bunun çok mücadelesini verdik. Dönemin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu tarafından kamu ve yerel idarelere ihtiyaçlarını yerel esnaftan yana kullanmaları konusunda genelge çıkarıldı ama uygulamaya maalesef kimse geçirmedi. Bugün yerel idarecilerimiz çöp konteynerlerini dahi dışarıdan temin ediyorlar. Bizim sanayi sitemizde yerel ve genel idarelerin tüm ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayacak kapasiteye sahip işyerlerimiz mevcut. Tabir yerindeyse tornada  adamı dahi yaparız. Sizlerden alış verişlerinizde yerel esnafımızı tercih etmenizi bekliyoruz. Ben tekrar aramızda olmanızdan ve esnafımızla buluşmanızdan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” diye sözlerini noktaladı.

Daha sonra söz alan Mersin TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ise sanayi sitelerinin okul gibi olduğuna vurgu yaptı.
MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan toplantıda yaptığı konuşmada kendisi de sanayi sitesinde uzun yıllar faaliyet göstermiş bir kişi olarak bölgenin ihtiyaçlarını yakından bildiğini söyledi. Sanayi sitelerini birer okula benzeten Kızıltan, “Sanayici arkadaşlarımızın yanında yetişip çok daha büyük sanayiciler haline gelen arkadaşlarımız var. Burası sanayinin altyapısıdır. Bir futbol takımı, altyapısı olmazsa nasıl başarılı yeni sporcular yetiştiremezse küçük sanayi siteleri olmazsa büyük sanayicilerin yetişmesi de zorlaşır” diye konuştu. Gelişim için destek gerektiğini dile getiren Kızıltan, Mersinli firmaların Mersin kaynaklarından daha fazla yararlanması gerektiğini anlattı. Bugüne kadar ihtiyaçların kent içinden temin edilmesi adına büyük sanayi kuruluşlarıyla da, Valilerimizle de, yerel yöneticilerimizle de birçok kez görüştüklerini bildiren Kızıltan, istedikleri sonuca ulaşamadıklarını ancak önümüzdeki süreçte yapılacak koordineli çalışmalarla hedeflerine ulaşacaklarına inandığını söyledi. 

 “Bir belediye başkanı, esnafı tanıyorsa kenti daha rahat yönetebilir”

Başkan Seçer, gerçekleştirdiği konuşmasında esnaf ile bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Bir belediye başkanı esnafı tanıyorsa, kenti daha rahat yönetebilir. Bir insanla farklı iki dili konuşursanız anlaşamazsınız. Yönetici ile vatandaş arasında ilişki de böyledir. Sizinle anlaşabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

“Halkın arasına karışmak hoşuma gidiyor”

Tırmıl Sanayi Sitesi’ni seçim öncesinde de ziyaret ettiğinden söz eden Başkan Seçer, toplantılar vesilesi ile aradaki iletişimi sürdürmenin  önemli olduğunu dile getirerek, “Gözden uzak olan, gönülden ırak olur. Bir yönetici, bir siyasetçi için de böyle. Kendinizi dört duvar arasına çektiğiniz zaman bir daha sokağa inemiyorsunuz. Halkın arasına karışmak hoşuma gidiyor. Sizlerle beraber olmak benim için her zaman keyif” şeklinde konuştu.

“Büyükşehir’de Fen İşleri’nden Makine İkmal kısmını ayırdık”

Mersin’de yeni bir dönemin başladığını vurgulayan Seçer, “Ben adalet dağıtacaksam belediyemin alışverişini de adaletli bir şekilde yapmak zorundayım. Benim de arkadaşlarıma talimatımdır. Verdiğim talimatların dışında da kimsenin bir uygulama yapma şansı yoktur” diye belirtti.

Başkan Seçer, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Sizi en çok ilgilendiren konuların başında yedek parça alımı, iş tamirat yapımı geliyor. Bu konuyla ilgili MESKİ de son derece teyakkuzda. Büyükşehir’de Fen İşleri’nden Makine İkmal kısmını ayırdık. Onu ayrı bir daire başkanlığı olarak düzenledik. Yeni bir daire başkanı getirdik. Orada düzeni sağlamak için yapıyoruz.”   

“Son 2 ayda piyasaya 60 milyon lira civarında para sürdüm”

Büyükşehir'den alacağı olan esnafların borçlarını da ödemeye başladıklarını dile getiren Seçer, “Bizden alacağı olan esnaflar var. Herkesin borcu ödenecek, ödemeler de başladı. Biz geçtiğimiz hafta Büyükşehir Meclisi’nden borçlanma yetkisi aldık. Şu ana kadar da bir borçlanma yapmadık. Çünkü öyle bir yetkim yok, bankalardan borç para alamıyorduk. Şimdi de henüz bankalardan borçlanma yapmadık. Onun hazırlığı içerisindeyiz. Tabi her istediğimiz banka bize para vermiyor. Verse de astarı yüzünden pahalı. Gelecek yıl bankalara ödeyeceğim para 360 milyon lira. Bunun 190 milyonu faizden kaynaklı. Ben her ay ortalama 100-110 milyon lira para ödüyorum. Borçlanmaya girmeden, öz kaynaklarımı, öz gelirlerimi, vergiden üzerime düşen payı, İller Bankası’ndan üzerime düşen payı alıyorum. Geriden gelen banka borçlarım var. SGK ödemelerim var ve artan para ile de esnafın parasını ödüyorum. Son 2 ayda piyasaya 60 milyon lira civarında para sürdüm. Bundan sonra bu ödemeler devam edecek. En eski alacaklarımızı ödüyoruz. Oradan başladık, belirli oranlarda, herkesin alacağına göre ödüyoruz. Bu ödemeler yapılacak ama benden önceki dönemde alacaklı olanlar benim üzerime gelmesin. Sakın icraya falan müracaat etmesin.  O faturaların ben birçoğunu tek tek inceledim. Ben kendi işletmemde faturaları bu kadar incelemedim” diye konuştu.  

“Mersin’in esnafından alışveriş edeceğiz”

Sanayi esnafından alışveriş edeceklerini de vurgulayan Seçer, “Mersin’in esnafından alışveriş edeceğiz. Ancak biz açık ihalelere çıkıyoruz. Türkiye’nin her yerinden insanlar girebiliyor. Diyelim ki bir konteynır ihalesi açılıyor, 1000 tane ya da 100 tane bu malzemeden alınacak. Biz bunu açık ihaleye çıktığımız için Konya’dan da Erzurum’dan da girilebiliyor. Ama doğrudan teminle ki bizim tercihimizdir, tamamı Mersin esnafından alınacak” dedi.

Kentte var olan Küçük Sanayi Sitesi ihtiyacını da gidermek için çalışmalar yapacaklarını dile getiren Seçer, “Bizlerin de daha önce üzerinde çalıştığı, projelendirdiği Akdeniz’de, Toroslar’da, Erdemli’de, şimdi Tarsus’ta yeni bir sanayi sitesi yapıldı. Anamur’da, birçok yerde bu talepler var. Farklı büyüklükte, fabrika, küçük atölye karışımı, alt yapısı, bankası, lokantası, günlük hayatlarını idame ettirebilecek tüm müştemilatı içerisinde olan, sıhhi, temiz, güvenli bir alan. Bir vatandaşın girdiği zaman birçok ihtiyacını görebileceği, esnafların bir arada olduğu bu tip küçük sanayi siteleri ideal çalışma ortamlarıdır. Bunlar için zorlandığımız en önemli konu arsa. Gerisi teferruat. Bizim arsa sorununu çözmemiz için önce plan sorununu çözmemiz lazım, onun da yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Bu konuları çalışıyoruz, bu konulara hakimiz ve her şeyden önemlisi sorunu bilirseniz, sorunun çözüm yolunu bilirsiniz ama bir çözüm iradesi ortaya koymazsanız o sorun orada durur. Biz bunu çözeceğiz. Belediye olarak bu tip yapılanmalara katkı sunacağız” şeklinde konuştu.

Tüm bu süreçlerde esnafın görevinin de büyük olduğunu ifade eden Seçer, “Burada sizin göreviniz büyük. Esnaflar işin içine girecek, belediye girecek. Başta devlet bankaları olmak üzere finans kaynakları yaratılacak. Bu yapı oluştuğu zaman, Ticaret ve Sanayi Odası gibi bütün alanları kapsayan bu tip çatı kuruluşlar işin içerisinde olacak ve bu sorunları hep beraber çözeceğiz. Benim tek başıma söz vermem doğru olmaz. Kol kola yürüyelim, nerede, ne yapılacak, Belediyeye düşen imarla ilgili bazı çalışmalardır, alt yapıdır, kaynağa ulaşımdır, bunları hep beraber yapabiliriz. Bu irade bende var, Belediyemiz’de var. İnşallah ilk 5 yılda, hiç olmazsa belli bölgelere sanayi sitesi olarak bir eser kazandıralım. Bunu bir yerden başlatalım. İhtiyacımız çok. Bizim çalışmaya, üretmeye, alın terine sahip olmaya, doğru, dürüst çalışan vatan evlatlarını çoğaltmaya ihtiyacımız var” diye konuştu.

Başkan Seçer, beraberinde bulunan Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer ve TSO Başkanı Ayhan Kızıltan ile birlikte Tırmıl Sanayi Sitesi idari binasına geçti. Burada Tırmıl Sanayi Sitesi Başkanı İlhan Çokgün tarafından Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer ve Mersin TSO Başkanı Ayhan Kızıltan’a Atatürk Posteri hediye edildi.


 ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Yazarlar

MERSIN
Copyright © 2020 Mersin Vatan - Türkiye iş ilanları Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
mersin escort bayan