Mersin sondakika haberleri - Mersin Vatan Gazetesi
HV
07 ŞUBAT Salı 07:25
Advert

Basın İlan Kurumu Türkiye genelinde en aktif Haber site sahiplerini dinledi

BİK, Online Konferans ile en aktif internet haber site sahiplerini dinledi

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-11-2022 15:02
Basın İlan Kurumu Türkiye genelinde en aktif  Haber site sahiplerini dinledi

Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü, bulunduğu illerde en aktif İnternet haber sitelerinin sahipleriyle görüntülü online toplantı yaptı. Bilgi alış verişinde bulundu. Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü, İnternet gazetelerinin yasayla bağımsız süreli yayın kapsamına alınmasının ardından hazırlayacakları yeni mevzuat’a katkı sunması için Türkiye genelinde, bölgelerinde en aktif internet haber sitesi sahipleri ile görüntülü online toplantı düzenleyerek bilgi alış verişinde bulundu.

Yeni Mevzuata katkı sağlanıcak

Aralarında Mersin’den Mersin İnternet Gazetecileri Derneği Başkanı ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımıcısı A.Vahap Şehitoğlu’nun katıldığı toplantıya Ankara, İzmir, Adana,Antalya, Gaziantep, Samsun gibi büyük illerde yayın yapan 32’i internet haber sitesi sahipleri de düzenlenecek yeni mevzuat’a katkı sunacak görüşlerini aktardılar. Toplantıya İllerde ki Basın İlan Kurumu İl müdürleri de katıldılar.

BİK yetkilileri, internet haber siteler ile ilgili, önümüzdeki günlerde mevzuatın resmileşeceğini, belirlenen şartları yerine getiren haber sitelerine resmi ilan verileceğini, ancak bundan önce internet haber sitelerinin resmileşebilmesi için Basın Savcılıklarına baş vurarak, istenilen belgeleri teslim etmeleri gerektiğini vurguladılar.

Mevzuata uymayanlar değerlendirilmeyecek

Savcılıklara başvurunun 18 Ocak 2023 tarihinde son bulacağını da anımsatan yetkililer, İnternet haber sitelerinin 1 Nisan’dan itibaren BİK mevzuatlarına uygun hale gelenlerin değerlendirmeye alınacağını ifade ettiler.

ismail USTAismail USTA

Mersin Vatan Haber Müdürü

1xbet