Havaların ısınmasıyla birlikte artan besin zehirlenmelerine karşı önlem almak önemli

Özellikle yaz aylarında dışarıda açık halde satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınmanın, et, süt, yumurta ve balık gibi çabuk bozulma potansiyeli olan besinleri açıkta bekletmeyerek muhafaza etmenin, besinlerin hazırlama ve pişirilme aşamalarında hijyen kurallarına azami özen göstermenin önemine vurgu yaptı.

Havaların ısınmasıyla birlikte artan besin zehirlenmelerine karşı önlem almak önemli
Havaların ısınmasıyla birlikte artan besin zehirlenmelerine karşı önlem almak önemli muhabir

Yaz aylarında artan sebze ve meyve çeşitliliği sofralarda daha çok taze besin çeşidinin yer almasına sebep oluyor. Fakat havaların ısınması aynı zamanda besin zehirlenmelerin de görülme sıklığını artırıyor.

Özellikle taze ürünler muhafaza, hijyen gibi konularda özenli davranılmazsa besin kaynaklı hastalıklara sebep olabiliyor. Et doğradığınız bir bıçağı ve kesme tahtasını yıkamadan sebzeleri doğramak besin zehirlenmelerine sebep olabilecek mikroorganizmaların çiğ tüketilen salatanıza geçmesine neden olabilir.

Taze meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyetle sağlıklı yaşam için gerekli vitamin, mineral ve lif doğal yollarla depolanabilir. Temel hijyen kurallarına uymak taze sebze ve meyve kaynaklı besin zehirlenmelerinin önüne geçmekte çok etkili bir korunma sağlar.

Sabri Ülker Vakfı, besin kaynaklı zehirlenme riskini azaltmak için alınması gereken önlemleri şöyle sıralıyor:

Alışveriş yaparken taze görünen ve iyi durumda olan meyve ve sebzeleri seçin. Kötü kokulu, gözle görünür şekilde hasar görmüş ya da küflü besinlerden kaçının.

Sadece ihtiyacınız olan miktarda ürün satın alın ve tazeyken tüketmeye özen gösterin.

Bazı meyve ve sebzeler uzun süre bozulmadan saklanabilir besin değerlerinin korunması için çoğu besini birkaç gün içerisinde tüketmek gerekiyor.

Ürünleri eve getirdiğinizde bekletmeden soğuk (5°) bir buzdolabına koyun.

Daha çok olgunlaşma gerektiren muz, domates ya da meyveler oda sıcaklığında tutulabilir.

Yemeden önce meyve ve sebzeleri akan suyun altında yıkayın. Dış yaprakları ya da kabukları soyun. Kabuklarıyla tüketmek istiyorsanız sebzelerin ve meyvelerin dış yüzeylerini akan suyun altında iyice ovalayın.

Kavun, karpuz ya da elma gibi sert yüzeyli sebze ve meyveler için sebze fırçası kullanın. Küçük ve daha hassas meyveler için bir kevgir kullanarak, zarar görmelerini en aza indirin.

Kapsamlı şekilde iyi bir yıkama, yüzeyde kalan zararlı bakterileri, virüsleri ve kalıntıları gidermek için yeterli oluyor.

Özellikle taze et/balık/tavuk gibi ürünlerde pişirmeden önce kullanacağınız yüzeyleri, aletleri ve ellerinizi temizlediğinizden emin olun. Çapraz bulaşı önlemek için çiğ ürünleri doğradığınız tahta ve bıçağı diğer bir besin için kullanmadan mutlaka iyice yıkayın.

Hazırlanan meyve salatalarını ve diğer kesilmiş ürünleri servis edilene kadar buzdolabında saklayın. Dört saatten daha çok buzdolabı dışında bekleyen besinleri kesinlikle tüketmeyin.

Ürünlerin son kullanım ve tavsiye edilen tüketim tarihlerine dikkat edin. Son kullanım tarihi yaklaşan ürünleri buzdolabınızda ön kısımlara çekerken ve alışveriş listenizi buna göre planlayın.

et süt yumurta balık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ece Ronay, Gazeteci Aslan Sayım’a Konuştu!
Ece Ronay, Gazeteci Aslan Sayım’a Konuştu!
İlgezdi:
İlgezdi: "5 dakikaya inen muayeneler yüzünden yeni istifalar gelecek"