• Bugün : 29 09 2022 10:46
Advert

Türkiye'de Nisan ayında işsizlik oranı yüzde kaç?

Türkiye Nisan ayında işsizlik oranı, geçen yılın aynı ayına göre %13,7 iken 0,2 puan artarak %13,9 olarak gerçekleşti.

Türkiye'de Nisan ayında işsizlik oranı yüzde kaç?

Bir önceki aya göre arındırılmış işsizlik oranı 0,9 puan arttığı görülmektedir. Genç nüfusta işsizlik oranı %25,6 olurken; tarım dışı işsizlik %16,2 seviyesinde gerçekleşti.

Nisan 2020 yılı ve Nisan 2021 yılına baktığımız zaman ilgili dönemler arasında işgücüne katılım oranında arındırılmış verilerle 4,5 puanlık artış olduğu görülmektedir.

2020 yılın benzer döneminde 29 milyon 148 bin kişi olan işgücü, Nisan 2021 yılında 32 milyon 567 bin kişi olmuştur.

İşgücüne katılım oranı %46,8’den %51,3’e yükselmiştir. Yine mevsim etkilerinden arındırılmış verilere bakıldığında; istihdam oranı geçen yılın aynı dönemine göre 3,8 puan artarak %44,2 olurken, mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam önceki aya göre 2 milyon 887 bin kişilik artış söz konusudur.

İşsizlik oranına dair, ilk iki çeyrekte kaydedilen büyüme oranlarına bağlı bir iyileşme olmadığı görülmektedir. İşten çıkarma yasağının, oranlardaki artışı sınırlamasına rağmen bir önceki aya göre ve bir önceki yılın aynı dönemine göre artış gerçekleşmiştir.

Dolayısıyla, ekonominin açılmasına bağlı faaliyet artışıyla alakalı bir iyileşme görmüyoruz. Geçen yılın olağan dışı koşulları ve istihdamda azalma etkisi, işten çıkarma yasağı devreye girmeden en kötü etkilerinin yaşandığı Nisan 2020 yılında gerçekleşmişti.

Hem geçen senenin ilgili periyodu, hem de bir önceki aya göre artışı olumlu değerlendirmiyoruz. Büyüme oranlarına ek olarak; son dönem enflasyon ve döviz kuru gelişmeleri şirketlerin istihdam yatırımları açısından riskli buluyoruz.

Faizlerin ve döviz kurların şirketlerin finansman maliyetlerini etkileme derecesi, kaynak dağılımı konusunda optimal bir durum göstermeyecektir.

Atıl işgücü %27,4 oranda, genç nüfus işsizliği %25,6. Gelir dağılımındaki bozulmayı yansıtması bakımından, geniş tanımlı olan ve genç nüfusa göre tanımlanan göstergeler daha net bir resim çiziyor.

3Ç21 ve 4Ç21 açısından, makro dengelerin istihdam piyasası açısından risk oluşturma potansiyeli bulunuyor. İstihdam desteklerinin sona ermesinden sonraki zamanda, işsizlik oranlarında artış görebiliriz.

işsizlik ekonomi piyasa pandemi kovid-19 içten çıkarma işten atma işten atma yasaklandı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akademi alarm veriyor
Akademi alarm veriyor
“Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması”nın başvuruları başlıyor
“Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması”nın başvuruları başlıyor