• Bugün : 27 09 2022 07:11
Advert

Siber güvenlikte dünya lideri olan ESET 2021 yılın ilk 4 ayını kapsayan Tehdit Raporu’nu yayınladı

Salgın ile ilişkilendirilerek yayılan oltalama saldırıları ve zararlı yazılımların neden olduğu tehditler azalma eğilimi gösteriyor.

Siber güvenlikte dünya lideri olan ESET 2021 yılın ilk 4 ayını kapsayan Tehdit Raporu’nu yayınladı

RDP saldırıları, kötü amaçlı android bankacılık yazılım tehditleri daha çok artıyor. Kripto para dünyası siber suçluların hedefi olmaya devam ediyor.

ESET’in Araştırmadan Sorumlu Başkanı Roman Kováč bu konuda şu yorumu yaptı: “Aslında bazıları ‘işlerin iyiye gittiğini’ söyleyebilir siber suçluların popüler güvenlik açıklarını ve yapılandırma hatalarını hızlı şekilde suistimal ettiğine ve çok yüksek kar elde etmeye odaklandığına dair üzücü örnekler görmeye devam ediyoruz.”

Bunlar, kaba kuvvet saldırıların bir numaralı hedefi olan uzaktan masaüstü protokolün (RDP) devamlı suistimal edilmesini, gittikçe artan kripto para saldırılarını ve kötü amaçlı Android bankacılık yazılımı algılamalarındaki hızlı artış içeriyor.

Çalışanlar üzerinden şirketlere saldırıyorlar

Salgın döneminde evden çalışanlar işyerlerine uzaktan bağlantılar ile bağlanmaya başlayınca siber saldırganlar kurumlara sızmak için, RDP saldırıları ile çalışanların bilgilerine ulaşmaya çalıştılar.

Farklı yöntemlerle ele geçirdikleri kullanıcı adı ve parola bilgilerini ele geçirerek şirketlerin hassas bilgilerine ulaşmayı hedeflediler. Elde ettikleri bilgileri fidye saldırıları ve ya rakip şirketlere pazarlama amacıyla kullandılar.

Ethereum’u hedef alan saldırılar daha çok arttı

Kripto para birimlerine yönelik artan talep, kripto para birimi tehditlerin büyümesine yol açtı.

Kripto para birimleri daha yaygın hale geldikçe, onlardan kar elde etmeye çalışan kötü amaçlı yazılımların miktarı doğal olarak artış gösterdi.

Ocak – Nisan 2021 döneminde Bitcoin, siber suçlular tarafından en çok hedeflenen para birimi olmasına karşın ESET uzmanları Ethereum'u hedef alan saldırılarda önemli artış gördü.

zararlı yazılımlar kötü amaçlı android bankacılık yazılım tehditleri Kripto para dünyası siber suçlular
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrenciler Tarsus ilçe Emniyet Müdürlüğünü ziyaret etti
Öğrenciler Tarsus ilçe Emniyet Müdürlüğünü ziyaret etti
Başkan Tarhan Halkın Yerel Yönetime katılmasının yöntemlerini arttırıyor
Başkan Tarhan Halkın Yerel Yönetime katılmasının yöntemlerini arttırıyor