Mersin sondakika haberleri - Mersin Vatan Gazetesi
HV
25 MART Cumartesi 14:57
Advert

Başkan Arısoy: “Kentsel dönüşüm projelerinde başarıyı yakaladık”

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, "Başkanla Akşam Çayı" programı kapsamında Yenidoğan Mahallesi’ne konuk oldu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-02-2023 17:09   Güncelleme : 02-02-2023 17:09
Başkan Arısoy: “Kentsel dönüşüm projelerinde başarıyı yakaladık”

Zeytinburnu’nun birinci önceliğinin kentsel dönüşüm olduğuna ve bunun herkesçe bilindiğine dikkat çeken Başkan Arısoy, bu alanda yapılan çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi.

Başkan Arısoy, Zeytinburnu gibi bir ilçede yapılaşmanın tamamlanmış ancak beton ömrünü tamamlamış alanların dönüşümünün zorunluluğuna vurgu yaparak bu durumu 'uçağın havada ikmal yapmasına’ benzetti.

Zeytinburnu Belediyesi’nin geliştirdiği kentsel dönüşüm notları ve projelerinin şimdiye kadar başarıyla devam ettiğinin söyleyen Başkan Arısoy, “Zeytinburnu’nda 2022 yılında ruhsat alanların sayısı son 10 yılın en üst seviyesine ulaştı. Buda geliştirdiğimiz Kentsel Dönüşüm notlarının başarısıdır. Yapılaşmış alanlarda nüfus arttırıcı herhangi bir düzenleme yapamıyor olmamıza rağmen kentsel dönüşüm plan notları teşviklerini genişlettik.” diye konuştu.

“Sorun yaşayan tüm dönüşüm projelerini yoluna koyduk”

Başkan Arısoy, Zeytinburnu sınırları içerisinde devam eden dönüşüm projeleri ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Göreve geldiğimiz günden bu yana ilçede dönüşümle ilgili problem yaşayan yerleri ya çözdük ya da yoluna koyduk. Telsiz Mahallesi’nde dönüşüm başladı ve konutların teslim aşaması yaklaştı. Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi karşısındaki bölgenin kaba inşaatı tamamlanmak üzere. Çırpıcı ve Veliefendi Mahallelerinde özel sektör tarafından başlatılan ve duran proje yeniden temel atma aşamasına geldi.”

Merkezefendi Mahallesi’ndeki İETT Bloklarının uzun bir mesele olduğunu dile getiren Başkan Arısoy, “Arnavut Mahallesi ile ilgili de ikinci kez hak sahiplerinden muvafakatname almak için görüşmeye başlandı. Somut problemlerin tamamını çözdük. Bizi bu yolda yalnız bırakmayan Cumhurbaşkanımız ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mıza teşekkür ediyorum.” dedi.

“İlçemize yeşil alanlar kazandırmaya devam ediyoruz”

Başkan Arısoy, Zeytinburnu ile ilgili sık sık gündeme getirilen yeşil alan eksikliği söylentilerine de cevap verip, Zeytinburnu’nun yeşil alan ile ilgili ciddi bir problem yaşamadığına değinerek, herkesin 20 yıllık hayali olan Zeytinburnu Millet Bahçesi’ni hizmete sunmuş olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Zeytinburnu Millet Bahçesi içinde yapımı devam eden projelerden de bahseden Başkan Arısoy, “Eski Emniyet Müdürlüğü’nün yerine yeni bir Spor Merkezi geliyor. Bu yılın sonuna doğru faaliyete geçecek olan merkezimizde, her yaş grubundan vatandaşımız faydalanabilecek. Burası Zeytinburnu Millet Bahçesi’ni tamamlayan bir unsur olacak. Zeytinburnu’nun silüetine bir katkı olarak tam merkezde bir Millet Camii inşa ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Zeytinburnu’nun yakın zamanda yeni bir yeşil alan daha kazanacağının müjdesini veren Başkan Arısoy, Veliefendi Mahallesi’nde 840 metrekarelik bir arsayı kamulaştırdıklarını söyleyerek, “Veliefendi’de 840 metrekarelik bir arsayı kamulaştırdık. Burayı bedelsiz olarak Zeytinburnu halkına kazandırdık, üzerindeki binayı yıktık. Yakında burayı Zeytinburnulu hemşerilerimizin ortak kullanımına açacağız.” ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı

ismail USTAismail USTA

Mersin Vatan Haber Müdürü

1xbet Betist tipobet365 kalkinmaatolyesi.org  guvencehd.org