22 Mart Dünya Su Günü Mersin’de Kutlandı
Mersin Sondakika

22 Mart Dünya Su Günü Mersin’de Kutlandı

Dünya Su Günü, Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MESKİ) tarafından düzenlenen etkinlik ile kutlandı. Etkinlikte 22 Mart Dünya Su Günü kapsamında düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödülleri Birimler Arası düzenlenen Futbol Turnuvasının ödülleri verildi.
Bu haber 2018-03-23 07:40:28 eklenmiş

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen etkinliğe, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hikmet Koç, MESKİ Genel Müdürü Baha Günhan Güngördü, Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Enver Köksal, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ yetkilileri ve yaklaşık 10 farklı okuldan ilköğretim, ortaöğretim ve Lise okullarından yaklaşık 900 öğrencisi katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, MESKİ Genel Müdürü Baha Günhan Güngördü’nün konuşması ile devam etti. 

 

Açılış konuşmasını yapan MESKİ Genel Müdürü Baha Günhan Güngördü, etkinliğe katılan herkese teşekkür ederek, "Bu etkinlikleri düzenlemekteki amacımız özellikle çocuklarımızın zihninde suyun önemiminin su tasarrufununun kalıcı bir davranış biçimi kazanmalarına yardımcı olmaktır. Dünya Su Günü ile ilgili ilk öneri; 1992 yılında Birleşmiş Milletler Çevre Kalkınma Konferansında yapılmıştır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 22 Mart 1993’te “Dünya Su Günü” kararının resmi olarak imzalanmasından sonra her yıl dünya çapında kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletler tarafından organize edilen bu kutlamalar her yıl farklı bir tema ile gerçekleştirilmektedir. 2018 yılının teması: “Su İçin Doğal Çözümler” olarak belirlenmiştir. Resim yarışmasında ödül alan öğrencilerimiz nezdinde siz çocuklarımız ve gençlerimizi de Dünya Su Günü ile verilmek istenen mesajları çevrenize aktarmaya, okullarınızda ve çevrenizde yapılacak bu türlü etkinliklere faal olarak katılmaya davet ediyorum. ”diye konuştu.

 

Genel Müdür Güngördü, “ Sözlerimi bitirirken bizden desteklerini esirgemeyen bu etkinliklerin gerçekleşmesini sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Burhanettin  KOCAMAZ’a, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, düzenlediğimiz yarışmalarda jüri başkanlığını yapan sanatçımız Sn.Ahmet Yeşil ve tüm jüri üyelerimize, Dünya Su Günü etkinliklerini hayata geçiren çalışma arkadaşlarıma  bu yıl birincisini düzenlemiş olduğumuz, “MESKİ Dünya Su Günü Futbol Turnuvasında”ter döken mesai arkadaşlarıma göstermiş oldukları centilmenlikten dolayı teşekkür ediyor ve sizleri en derin saygıyla selamlıyorum.” şeklinde konuştu.

 

22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hikmet Koç, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 1993 yılında aldığı karar doğrultusunda 22 Mart’ın 24 yıldır Dünya Su Günü olarak kutlandığını belirtti. Birleşmiş Milletler’in neden böyle bir karar aldıklarına değinen Başkan Vekili Koç, “Dünyanın 3/1’i su kütlesiyle kaplıdır. Fakat bu suyun biz binde üçü‘ünü kullanabiliyoruz. Dünya nüfusunun % 40 susuzluk içerisinde yaşıyor, 80 Ülkede su sıkıntısı çekiliyor. Biz Dünyanın en şanslı insanları olarak güzel bir coğrafyanın üzerinde yaşıyoruz. Su hayatın temel iksiridir. Toprak, hava, Su hayatımız değişmez 3 öğesidir.  Maalesef bugün su kaynaklarımızı hoyratça harcayarak,bilinçsizce kullanmaktayız. 30 yıl sonra Türkiye’de susuzluk tehlikesiyle karşı karşıyaya kalabilir. Onun için hepimiz bilinçlenip   suyu bir yaşam malzemesi olarak görmemiz, ona göre tedbir almamız gerekir. Bilim adamları 21.yüzyılda en büyük zenginlik kullanılmayan Su kaynakları ,işlenmemiş toprak diyor. Petrolün, altının, madenlerin hiçbir değeri olmayacak. En büyük zenginlik işlenmemiş topraklar ve kullanılmamış su kaynaklarıdır .Bu vesile ile artık sulak alanlarımızı, çevremizi,su kaynaklarımız daha iyi koruyalım . Bir bilim adamının teorisine göre 50 yıl sonra denizlerdeki balıklardan fazla pet şişeleri göreceksiniz diyor, dünyayı kirleten yırtıcı mahlukat maalesef insan, hepiniz bu konuda duyarlı olması gerekiyor, sözlerimi bitirirken bol bol su için ve su gibi aziz olun ” dedi.

 

Konuşmaların ardından, MESKİ Genel Müdürlüğü Arıtma Tesisleri Daire Başkanlığından Uzman Biyolog Nebi Şengezer MESKİ Genel Müdürlüğü’nün hizmetleri hakkında bilgi verdi. Öğrencilere, suyun kaynağından bardağa gelinceye kadar yapılan arıtma çalışmaları  suyun önemi ve su tasarrufu ile ilgili bir sunum yaparken, Davranış Bilimci Mehmet Auf, motivasyon ve su bilinci su tasarrufu hakkında söyleşi gerçekleştirdi.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hikmet Koç Davranış Bilimci Mehmet Auf‘la söylesinden dolayı plaket verdi. Plaket töreninin ardından Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hikmet Koç ve MESKİ Genel Müdürü Baha Günhan Güngördü resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ve MESKİ birimler arası futbol turnuvasında derceye giren takımlara ödüllerini takdim ettiler.

 

MESKİ Genel Müdürlüğünce ‘Su ve Atık Su’ konusunda düzenlenen resim yarışmasında öğrenciler iki ayrı kategoride yarıştı. Resim yarışmasına toplam 693 adet resim katılırken, dereceye giren resimler Ahmet Yeşil’in başkanlığındaki jüri üyeleri tarafından seçildi. Yarışmanın 05-08 Yaş grubunda birincilik ödülünü Küçük Şeyler Anaokulu’ndan Minel Bağırsakçı, ikinciliği ODTÜ Geliştirme Vakfından Asi Altunel, üçüncülüğü  Necdet Ülger İlkokulu’ndan Kıraç Karadamar aldı. Yarışmanın 09-13 Yaş Grubunda ise Necdet Ülger Ortaokulundan Ali Karadamar birinci olurken, Özel Toros Ortaokulundan Ecenur Köroğlu ikinci, Özel Mersin Doğa Okullarından Deniz Aktarla üçüncü oldu. Bu yıl ilk kez düzenlenen birimler arası futbol turnuvasında birinci olan İçmesuyu  Dairesi Başkanlığı’na ikinci olan Arıtma Tesisleri Dairesi Başkanlığı’na üçüncü olan   Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı (Kanal İdmanyurdu) dördüncü olan  Makina İkmal ve Tesisleri Dairesi Başkanlığı’na (Ataspor), turnuvanın final maçının yöneten FİFA kokartlı eski Super Lig hakemimiz ve  Mersin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Hizmetleri ve Spor Şube Müdürü Vedat Yüksel, turnuvanın en iyi kalecisi İçmesuyu Dairesi Başkanlığından Besim Adem en golcü futbolcu İşletmeler Dairesi Başkanlığı’ndan (Mutlu Gülnarspor) Tevfik Özen ve en centilmen takım Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı (Bilgi İşlem Futbol Klübü) ödülleri takdim edildi.

  

Başkan Vekili Koç ve davetliler, 22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında MESKİ tarafından bu yıl  düzenlenen ‘Resim  Yarışması’nda dereceye giren fotoğrafların yer aldığı sergiyi de gezdiler. ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri

Yazarlar

MERSIN
Copyright © 2020 Mersin Vatan - Türkiye iş ilanları Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
mersin escort bayan