Çinli bilim adamları dev teleskopu kullanıp güneş rüzgârını incelemeye aldı
Mersin Sondakika

Çinli bilim adamları dev teleskopu kullanıp güneş rüzgârını incelemeye aldı

Çinli bilim adamları, gezegenler arası ışıldama ve parıldama gözlemi sürecinde, dünyanın en büyük teleskopu sayesinde ilerleme yaşandı.
Bu haber 2021-06-02 12:28:06 eklenmiş

Bu ışıldamanın gözleminden, uzayda meteoroloji  incelemesi için yararlanılabiliyor. Uzaktaki yoğun bir ışınım kaynağından gelen radyo sinyalleri güneş rüzgarı tarafından dağıtılıyor ve dolayısıyla ışınların rastlantısal olarak kırılarak dağılma modeli yeryüzünde gözlemleniyor.

Bu olgu, gezegenler arası ışıldama ve parıldama olarak biliniyor. Yeryüzündeki gözlemler ise ayrıca güneş rüzgarının fiziksel özelliklerine dair sonuç çıkarılmasına yardımcı oluyor.

Çin Bilim Akademisi’ne bağlı Astronomi Gözlemevi araştırmacıları, güneş rüzgarını gezegenler arası ışıldama gözlemleri aracılığıyla analiz yaptı. Bunu da, Çin’in 500 metrelik açıklığa sahip küresel radyo teleskopu (FAST) ile gerçekleştirdiler.

FAST'ın sahip olduğu çok yüksek hassasiyet sayesinde güneş rüzgarının hızına dair bilgiler sadece 20 saniyede elde edilebildi.ETİKETLER : Çinli bilim adamları gezegenler dünyanın en büyük teleskopu Çin Bilim Akademisi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer TEKNOLOJİ haberleri

Yazarlar

MERSIN

vaporesso

Copyright © 2021 Mersin Vatan - Türkiye iş ilanları Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder


1xbet giriş