Mersin ESOB Başkanlar Kurulu yapıldı

Bünyesinde kurulu 69 meslek odası ve 65 bin üyesiyle kentin en büyük meslek kuruluşu olan Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin Başkanlar Kurulu toplantısı, genel ve yerel idare yöneticileriyle kent esnaf ve sanatkarını buluşturdu.

Mersin ESOB Başkanlar Kurulu yapıldı
Mersin ESOB Başkanlar Kurulu yapıldı ismail

Bünyesinde kurulu 69 meslek odası ve 65 bin üyesiyle kentin en büyük meslek kuruluşu olan Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin Başkanlar Kurulu toplantısı, genel ve yerel idare yöneticileriyle kent esnaf ve sanatkarını buluşturdu.

Büyükşehir Kongre Merkezinde gerçekleşen toplantıya TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Milletvekili Hacı Özkan, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer katılım gösterdi.

ÜLKEMİZ ÜZERİNDE CİDDİ OYUNLAR OYNANIYOR

Büyükşehir Kongre Merkezinde gerçekleşen Başkanlar Kurulu, saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunması ile başladı. Ardından kurulun açılış konuşmasını yapan Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, ülkemizin çok ince bir çizgiden geçerken, çok değişik olaylarla karşı karşıya olduğunu vurgulardı Dinçer, “ Bir çok Avrupa ülkesi ve süper güçler, Türkiye'nin üzerinde oyunlar oynamaya çalışıyor. Yaklaşık 4 milyon Suriyeliyi misafir ediyoruz. Yıllardır ülkemizin bütçesinin büyük bölümünü insani yardım olarak Suriyelilere akıtıyoruz. Bizler ülke olarak bunları yaparken, AB ülkeleri ise terör örgütlerine silah satmak için sıraya girmiş durumda. Bu yaşanan süreç bize şunu göstermiştir ki, Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur. Kahraman Türk ordumuzun Allah yar ve yardımcısı olsun. Buradan Suriye sınırında görev alan tüm Mehmetçiklerimize selamlarımızı gönderiyoruz" dedi

Konuşmasının devamında esnaf ve sanatkarların küçük sermayesiyle, alın teriyle emeğiyle üretim yapmaya çalışan bir kesim olduğunu vurgulayan Başkan Dinçer, “ Esnafımız büyük sermayesi olmayınca en küçük olaylarda hemen etkilenen kesim. Bunun yanında sosyal dokunun ve istihdamın ana kaynağı da esnaf sanatkarlardır. Hiçbir şey yapmazsa kendi çalışır, yanında en az bir kişi çalıştırır. Bugün Mersinizde 60 binin üzerinde, ülke genelinde iki milyon esnaf sanatkar var. Böyle önemli bir kesim olan esnafımızın tabi ki sıkıntıları mevcut” dedi.

EN BÜYÜK SORUN KURALSIZLIK

Esnaf ve sanatkarların en büyük sorunların başında kuralsızlık geldiğinin altını çizen Başkan Dinçer, “Bu ülkede herkes her işi yapıyor. Hal böyle olunca da karşımıza vahim tablo çıkıyor. 2007-2017 yılları arasında 32 bin esnaf sanatkarımız iş yeri kapatmış. Bunların çoğunluğu yaptığı işten anlamayan ve bilinçsizce işyeri açmış kesim. Yeni açılan işyerlerinin yüzde 33’ü bir yılını doldurmadan kapanıyor. Yine yüzde 98 i beş yılı dolduramıyor. Bu esnaf sanatkarın planlanması, mesafe şartı getirilmesi konusunda kanuni düzenlemeye ihtiyacımız var”

ZİNCİR MARKETLER DOKUYU BOZDU

Konuşmasının devamında esnafın en büyük diğer sorunun AVM ler ve zincir marketler olduğunu kaydeden Başkan Dinçer, “ AVM’lere ve zincir marketlere mutlaka düzenleme getirilmeli. Bugün Mersin AVM cenneti durumunda. Bunlar yetmiyormuş gibi bunların uzantısı zincir marketler türedi. Her mahallede her sokağın başında gelişi güzel zincir marketler var. Bunların bir kıstası olmalı. Mahallelerde bakkal, manav, kasap kalmadı. Mahallelerin sosyal dokusu bozuldu. Esnafa talep ettiğimiz mesafe şartı gibi zincir marketlerin de önüne geçilmeli, gelişigüzel ruhsat vermelerin önüne geçilmeli” dedi.

RUHSATLARI BİZ VERELİM

Ülkemizde esnaf ve sanatkarların ruhsatlarının belediyelerce verildiğini kaydeden Başkan Dinçer, “Bu esnaf bizimse, ruhsatıda biz verelim. Bizler en azından hangi sokakta ne kadar esnaf var, hangi iş kolunda ihtiyaç var, bunları tespit edebiliriz. Ama gelişigüzel işyerleri açılıyor, gelişigüzel ruhsatlar veriliyor. Bunun önüne geçilmeli” diye konuştu.

ELEKTRİK, SU, DOĞALGAZDA ESNAFA İNDİRİL UYGULANMALI

Ülke ekonomisine ve istihmadımına büyük katı sunan esnaf ve sanatkarların üzerindeki yüklerin azatılması gerektiğine dikkat çeken Başkan Dinçer, “Öncelikle enerji, su, doğalgaz ücretlerinde esnafımıza ayrıcalık tanınması lazım. Bu kalemlerdeki ürünleri esnafımıza daha ucuz kullandırılmasının önünün açılması lazım. Üreten, ülkesine katkı sunan, istihdamı sırtlayan esnafın yükünü hafifletmek, ülkenin kalkınmasına katkı sunmaktır” dedi.

İHTİSAS SANAYİ SİTELERİNE İHTİYACIMIZ VAR

Mersin’in sanayi fakiri kent olduğunu vurgulayan Başkan Dinçer, “Mersin’de 1970 li yılarda yapılmış ve her ikisi de beş yüsz işyeri kapasiteli tırmıl ve mersin küçük sanayi sitesi dışında sanayi sitemiz yok. Mersin’in en az 6 bin işyeri kapasiteli, ihtisas sanayi sitelerine ihtiyacı var. Başka illerde belediyeler arsa bulup,  Sanayi sitesi yapıyor ve esnafı buraya taşınmaya zorlarken, biz sanayi sitesi için arsa bulamıyoruz. Bugün maalesef yüzbinlik planda bile sanayi sitesi işaretlenmemiş. Bu konunun tekrar ele alınması ve sanayi sitesi alanlarının işaretlenmesi lazım” diye konuştu.

ARAÇLARDA YAŞ SORUNU

Ulaşım ve servis aralarıyla ilgi sorunlara da değinen Başkan Dinçer, “Ulaşım sektöründeki esnafımızın kendi başına sorunları var, servisci esnafımızın araçlarla ilgili sorunları var. Bugün esnafımız 5-10 yıl vadeyle gidip kendine araç alıyor, daha taksitlerini bitirmeden, yaş sorunu çıkartıyorlar. On yaşını doldurdu, git aracını yenile deniyor. Bunun yanı sıra üretilirken özürlü rampası konulmayan araca, bizlerden rampa koydurmamızı istiyorlar. Ayrıca panik butonu, kamera gibi sorunlar var araçlarımızda. Bu konularla ilgili UKOME’de alınan kararlarda esnafımın iyi dinlenmesini istiyoruz. Esnafımızla el ele kol kola çalışılmasını istiyoruz” dedi.

ESNAF KREDİYE ULAŞAMIYOR

Esnaf Kefalet Kooperatiflerince Halkbank aracılığıyla kullandırılan kredi faizlerinde indirime gidilmesini ve ödeme sürelerinin 3 aydan 6 aya çıkarılmasını olumlu karşıladıklarını ancak asıl sıkıntının esnafın krediye ulaşamamasından kaynaklandığının altını çizen Başkan Dinçer, “ Ülkemizde bir çok krizler yaşandı, bunun sonu artan yüksek faizlerle birlikte esnafımız borcunu ödeyemedi, kırmızı çizgi yedi. Hal böyle olunca bugün bankalar esnafımıza kredi vermiyor. Defalarca sicil affı çıkarıldı ama maalesef bankalar sicil affını uygulamadı. Bundan kaynaklı olarak esnafımız krediye ulaşmakta büyük zorlukla karşılaşıyor” dedi.

ESNAF SANATKARA DA YIPRANMA PAYI GETİRİLMELİ

Esnaf ve sanatkarların sosyal güvenlikle ilgili sorunlarına da değinen Başkan Dinçer, “Esnaf sanatkarımız kendi primini kendi cebinden yatıran bir kesim ve 9 bin iş gününden emekliliği hak ediyor. Esnafımızın yanında çalışan kişi ise 7200 günden emekli oluyor. Bu prim gün sayısındaki adaletsizlik giderilmeli. Yine esnafımız ile yanında çalışıpta emekli olan kişilere verilen emekli maaşlarında da adaletsizlik var. Bu farklar giderilmeli. Bunun yanı sıra 4-a da uygulanan yıpranma payının 4-b de de uygulanmasını istiyoruz. Arabanın altına yatan biziz, çatılarda kaynak yapan biziz, boyama yapan biziz. Asıl yıpranan bizleriz. Bizlere de yıpranma payı getirilmeli” diye konuştu,

REKLAM TABELA VERGİLERİNDE TABAN FİYAT UYGULANMALI

Başkan Dinçer, esnaf ve sanatkarlardan yerel yönetimlerce alınan ruhsat harcı, tabela, reklam, çöp vergisi gibi vergilerde tavan değil taban fiyat uygulaması istediklerini kaydederek, “Tam bütçe oluşturulma zamanı. Yerel idarecilerin bütçelerini belirlerken esnaf sanatkarlardan alınan ruhsat harcı, reklam, tabela, çöp vergilerinde tavan değil, taban uygulamasını kabul etmelerini istiyoruz” dedi.

KAMUYA AİT İŞYERLERİNDE KİRA İNDİRİMİ İSTİYORUZ

Başkan Dinçer, Mersin’de otogar, hal, zafer çarşısı gibi kamuya ait işyerlerinde kiraların makul düzeye çekilmesini, geriye dönük kira borcu olan esnaf sanatkarlara ödeme kolaylığı sağlanmasını istediklerini kaydederken, kamunun ticaretten de elini çekmesi gerektiğini ifade etti. Başkan Dinçer, kent meydanını önemsediklerini ifade ederek, bu meydanın istiklal caddesinden zafer çarşısı, kasaplar çarşısına da kapsayarak alanının genişletilmesini istediklerini kaydetti.

ESNAF MASASININ ALANI GENİŞLETİLİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in göreve gelmesinden bu yana esnaf sanatkarların sorun ve beklentilerine olan duyarlılığını taktirle karşıladıklarını ifade eden Başkan Dinçer, “Sayın Başkanımız Belediye bünyesinde esnaf masasını kurdu. Biz bu esnaf masanın alanını genişletmek istiyoruz. Bunun Esnaf ve Sanatkarlar Danışmanlık ve Eğitim Merkezi olarak düzenlenmesini istiyoruz. Burada gıdadan ulaşıma, sanayiden giyime gruplaştıracağımız meslek gruplarından birer temsilci koyarak hayata geçireceğiz. Bu uygulamanın belediye meclis kararıyla tüm ilçelerde uygulanmasının takipçisi olacağız” dedi.

YEREL İDARELER ALIŞ VERİŞİNİ YEREL ESNAFTAN YAPMALI

Mersin’de bir çok belediyenin çöp konteynerlerini dahi başka illerde yaptırdığını ifade eden Başkan Dinçer, “Bizim Mersinimizde tornada adam yapacak sanatkarlarımız mevcut. Yerel idarecilerimizin makine ekipmanlarının ihtiyaçlarını yada belediyenin ihtiyaç duyduğu çöp konteyneri gibi ihtiyaçlarını yerel esnaftan almalarını talep ediyoruz.En azından doğrudan alımlarda yerel esnafın tercih edilmesini beklemekteyiz” dedi.

BAŞKAN SEÇER PROJELERİ ANLATTI

Seçer, toplantıda yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediyesi olarak hayata geçirecekleri, Mersin esnafına doğrudan ve dolaylı olarak katkı sağlayacak, Esnaf Masası, Parkomat uygulaması, Metro projesi, Halk Kart, Küçük Sanayi Siteleri gibi hizmetleri anlattı. Başkan Seçer, Mersin’in merkezinin canlanması için birçok yatırıma ihtiyaç olduğunu, bu konuda hızlı adımlar atıp, pratik çözüm yolları üretmek amacıyla Akdeniz Belediyesi’yle işbirliği başlattıklarını söyledi.

UYUM SAĞLAYAMAZSAK SORUNLARIN ÜSTESİNDEN GELEMEYİZ

Toplantıda esnaf temsilcilerine seslenen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, uyum içerisinde çalışmalar yapmanın önemine dikkat çekerek, “Hareketin olduğu yerde sorunlar da olacaktır. Önemli olan bu sorunları çözecek iradenin, istikrarlı bir merkezi yönetimin, istikrarlı bir belediye başkanının, istikrarlı bir parlamentonun ve istikrarlı bürokrasinin olması ve tüm bunların uyum içinde çalışması. İstediğiniz kadar sorunlara hakim olun, çözüm yollarını bilin. Mersin’de bu uyumu sağlayamazsak, biz sorunların üstesinden gelemeyiz. Ama şükür ki, birbirini tanıyan, birbirini anlayan, aynı duyguları besleyebilen, dünyaya aynı pencereden bakan, aynı hissiyatla bakan, tek derdi memleketine hizmet etmek olan, hangi siyasi görüşten olursa olsun, seçilmişlerin, atanmışların bugün Mersin’de görev yapmış olması bana göre tarihi bir şans” dedi.

METRO SADECE BİR ULAŞIM DEĞİL, GELİŞİM PROJESİ

Seçer, Esnaf Masası, Parkomat uygulaması ve Metro gibi projelere kısaca değinerek, bu projelerin Mersin esnafına büyük katkılar sağlayacağını dile getirdi. Başkan Seçer, “Esnaf Masası konusunu Mersin ESOB’la beraber yürütüyoruz. Kendilerinin mihmandarlığında bürokrasimizin katkılarıyla, yasal çerçevede bu çalışmalar sürüyor ve son raddesine geldik. Parkomat uygulaması, Meclis’ten geçti, çalışmalar bitti. En geç Ocak ayı içerisinde bu uygulamayı başlatıyoruz. Metro sadece bir ulaşım projesi değil, Mersin’in gelişim projesi. Çarşı esnafının hareketlenmesinde önemli bir katkı sağlayacak. Bu projeyi verilmiş bir söz ve prestij projesi olarak görüyorum. Bu konuda herkesin de desteğini bekliyorum” diye konuştu.

YEREL ESNAFTAN ALIŞ VERİŞ YAPILMALI

Esnafın ekonominin itici gücü olduğunu ve Mersin esnafının para kazanması gerektiğini vurgulayan Seçer, iç alışverişte değil, dışarıdan para girmesi ile kentin zenginleşeceğini anlattı. Dışarıdan girecek para ile Mersin halkının refah seviyesinin yükseleceğini ve esnafın da işlerini daha iyi noktalara getirebileceğini aktaran Seçer, “Bizim Mersin’e gelecek insan sayısını arttırma zorunluluğumuz var. Burada yerleşik yaşayan insanlarımızın da Mersinli esnaftan alışveriş yapma kültürünün olması lazım. Mümkünse kendi bölgemizde alışveriş edelim. Aynı uygulamayı yapıyoruz ama yasalar belirli sınırlamalar getirmiş. Bunu her satın alma şeklinde uygulayamıyoruz. Açık ihalelerde Türkiye’nin her tarafından firmalar teklif verebiliyor. Ama bizim doğrudan teminlerle ya da farklı alım yöntemleriyle yerli esnafımızı tercih edeceğimiz konularda, inisiyatif kullanıp, yerli esnafımızı tercih ediyoruz” diye konuştu.

HALK KART UYGULAMASINA GEÇİYORUZ

Büyükşehir Belediyesi olarak başlattıkları Halk Kart uygulamasını anlatan Seçer, “Orada bazı aksaklıklar ve kaynak israfı olduğunu değerlendirdim. Bunu biz kart üzerinden yapalım istedik. Uygulama da başladı, kartlar dağıtıldı. Önümüzdeki hafta itibariyle alışveriş edebilecekler. Hesaba 1 milyon lira yatıracağız. Bütün bakkallardan, Anamur’dan Tarsus’a kadar Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı, Esnaf Odaları Birliği’nin ilgili odasına, Bakkallar Odası’na kayıtlı bütün esnaflardan. Tespit ettiğimiz şu anda 6800 civarında yurttaşa gönderildi bu kartlar. Tespitler devam ediyor. 10 bine tamamlayacağız. Yoksulluk derecesine göre yerli esnaftan bu yoksullarımıza yardım yapacağız. Hem esnafa 1 milyon TL ciro katkı yapacağız, hem de yoksul yurttaşlarımızın mutfağına katkı sunmuş olacağız” ifadelerini kullandı. Seçer’in bu konuşması büyük alkış aldı.

MERKEZİN CANLANMASI İÇİN BİR ÇOK YATIRIMA İHTİYAÇ VAR

Millet Bahçesi Projesi’nin de önemli bir proje olduğundan söz eden Seçer, “Kim gerçekleştirirse gerçekleştirsin, hiç fark etmiyor. Mersin çarşısına, eski çarşıya canlılık getirecek bir proje. Bunun süratle bitmesini isterim. Biz de belediye olarak elimizden gelen katkıyı yaparız.  Merkezin canlanması için bir değil birçok yatırıma ihtiyaç var. Birçok faktörün işlevsel hale gelmesi lazım. Geçtiğimiz günlerde şöyle bir karar aldık. Akdeniz ilçe belediyesi sınırları içerisindeki bölgelerle, yani merkez Mersin’le, Mersin Büyükşehir Belediyesi işbirliği yapsın. Parti gözetmeyen, öyle bir derdimiz yok. Bir komisyon oluşturalım. Akdeniz Kent Konseyi de bu komisyonun içerisinde olsun. Diğer yapılar da olsun. Genel Sekreter Yardımcımız Sayın Ulusoy’u da bu konuda görevlendirdim. Bu konuda çalışmaları tamamlamışlar. Akdeniz Belediyemiz ile görüşme halindeyiz. Burada amacımız pratik çözüm yolları üretmek ve seri işlemler yapmak. Ne yapacağımızı, ne zaman ve nasıl yapacağımızı bilmemiz açısından iş birliğini önemsiyoruz ve bu işbirliğini başlattık” dedi.

Küçük Sanayi Siteleri’nin, 1/5.000’lik nazım planını ilgilendiren önemli bir konu olduğundan bahseden Seçer, “Sadece Mersin merkez ikinci etap değil, tüm ilçelerde, Küçük Sanayi Siteleri, İhtisas Sanayi alanlarının oluşabilmesi için mutlaka Mersin’in sanayi, lojistik, ticaret yatırımlarının olduğu, 1/5.000’lik ikinci etap planının artık yürürlüğe girmesi lazım ki, uygulamayı yapabilelim. Yetkililere rica ediyorum. Benim de hizmetlerimi aksatıyor. Sizlerin de yatırımlarını aksatıyor. Bunu gerçekleştirdiğimiz takdirde, planlar çerçevesinde bazı yeni alanlar yaratmamız lazım” dedi.

KURALSIZLIĞI KURAL HALİNE GETİRMEKTEN ÇIKARALIM

Başkan Seçer, kaldırımlar konusunda bir disipline girilmesi gerektiğini vurgulayarak,  “Bazıları oy kaygısı ile bunu abartır. Ortalığı pislik götürür, aman oy kaybetmeyeyim diye ses çıkarmaz. Benim böyle bir kaygım yok. Bir disipline girmemiz lazım. Kaldırımların bakılacak tarafı yok. Tabela kirliliği almış başını gitmiş. Bunu sadece benden beklemeyin. Cezalarla olmaz. Bu bir anlayış, kent estetiği. Bunları standarda oturtalım. Bizler de yardımcı olalım. Kuralsızlığı kural halinde getirmekten çıkalım” diye konuştu.

KENTTE HUZURU HAKİM KILMAK İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUM

Belediye harçları konusuna da değinen Seçer, “Ben isterim ki bütçem nispetinde vatandaşıma en az yükü yükleyeyim. Ama dürüst konuşmam lazım. Benim hizmet edebilmem için Belediyemin gelire ihtiyacı var. Popülist davranamam. Vergi gelirlerinden gelen bütçeden kesilen para var, İller Bankası’ndan var, öz gelirlerim var. Gelirim çerçevesinde dezavantajlı gruplara, desteğe ihtiyaç duyan gruplara en az yükü yüklerim ama bazı gelirlere de ihtiyacım olduğunu unutmayınız” dedi. Hal sorunu hakkında da açıklamalarda bulunan Seçer, şunları söyledi:

“Hal sorunu benim sorunum değil. Hepimiz devreye girdik bu sorunu çözemiyoruz. Sizler de yardımcı olun. Ya 7 gün açsınlar ya da kendi aralarında anlaşıp bir gün kapatacaklarsa en makulü Cumartesi mi Pazar mı karar versinler. Hal esnafı, pazarcı esnafı, manav esnafı aralarında anlaşsınlar, biz onaylayalım. Bizim kararımız uygulanabilir ama onları sıkıntıya sokmak istemem. Kendi aralarında bir çözüm üretsinler.  Hal ücretleri benim kararım değil. Kanun ne diyorsa ben onu yapmak zorundayım. Seçim öncesi hal ücretleri de Meclis kararına rağmen uygulanmamış. Burası Muz Cumhuriyeti değil. Ben Belediyeyi yasalarla yönetiyorum. Yeni bir uygulama olacaksa, yeni dönemde Meclis’e getiririm, otururuz, makul bir ücret yaparız. Haller zaten diz boyu sorun. Onları da çözeceğiz. Hep beraber çalışıyoruz. Hiçbir ayrım yapmıyoruz. Ben Mersin’de huzuru hakim kılmak için gecemi gündüzüme katıyorum. Herkesin de yardımına ihtiyacım var. Bunu tek başıma başarmam mümkün değil.”

TESK GENEL BAŞKANI PALANDÖKEN’DEN MEHMETÇİĞE SELAM

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise konuşmasında zincir marketler konusuna değindi. 2 milyon esnafın ailesiyle birlikte ülke nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturduğunu vurgulayan Palandöken, toplumda bu kadar önemli bir yeri olan esnafın büyük sorunları bulunduğunu söyledi. Zincir marketlerin 50 metrekarelik dükkanlarla mahalle aralarına kadar girdiğini dile getiren Palandöken, böylelikle geleneksel yapının bozulduğunu savundu. Esnafın ve esnafın içinde bulunduğu ahilik kültürünün yok olmasıyla toplumdaki şiddet olaylarının da arttığını öne süren Palandöken, esnafın bu anlamda da önemli bir denge unsuru olduğunu söyledi.

Türkiye'nin, terör odaklarına yönelik Suriye sınırında gerçekleştirdiği harekatın tüm kesimleri birleştirdiğini de söyleyen Palandöken, "Siyasette de aynı ortam hakim. Artık kimse birbirine kızmıyor, kimse birbirinden farklı düşünmüyor. 'Eğer bayrak tek ise eğer bu ülke bizim ise gerisi teferruat' diyor. Bu birliktelik devam ettiği sürece bizim sorunlarımız inşallah hallolacaktır. Allah devletimize, milletimize, o cephede mücadele veren askerlerimize zeval vermesin. Ülkemizi yönetenler şu an en zor günlerini yaşıyor. Elbette bizim sorunlarımız çok ama bizim de aklımız fikrimiz Suriye sınırında mücadele verenlerle. Bu ülkenin Mehmetçiğinin burnu kanamadan sevdiklerine kavuşmasını umut ediyoruz. İnşallah yürütülen diplomasi ile bir çözüm yolu bulunur ve kimsenin burnu kanamadan bu sorun çözülür" ifadelerini kullandı. Palandöken konuşmasını, "Allah Mehmetçiğimizin yar ve yardımcısı olsun" diyerek asker selamı ile tamamladı.

 

VALİ SU “MERSİN’E CİDDİ YATIRIMLAR YAPILIYOR”

Mersin Valisi Ali İhsan Su da toplantıda yaptığı konuşmada, Mersin'de tarım, ticaret, sanayi, sağlık, kültür ve turizm gibi her alanda çok ciddi yatırım ve çalışmalar yapıldığını kaydetti. Bu yatırım ve çalışmaların esnafa da doğrudan veya dolaylı olarak fayda sağladığını dile getiren Su, "İki yıl öncesine kadar Mersin'de esnafın en büyük sorunlarından biri sık sık elektrik kesilmesiydi. Ama artık vatandaşımızın, esnafın gündeminin ilk maddesi elektrik kesintisi değil. Bunun gibi birçok konu sorun olmaktan çıkarıldı, çözüldü. Kent merkezini canlandırma adına da yatırımlar yapıldı, yapılıyor. Örneğin Çiçek Pasajı yenilenerek hizmete girdi. Kiremithane Mahallesi'nde bir cazibe merkezi oluşturma çalışmalarımız başladı, Millet Bahçesi'ne ilişkin süreç devam ediyor ve buralar bir cazibe merkezi haline gelecek. Eski zeytinyağı fabrikasına ilişkin proje devam ediyor, orası sanat müzesi haline getirilecek" diye konuştu.

TERÖR ÖRGÜTÜNE GEREKEN CEVAP VERİLDİ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan ise yaptığı konuşmada Türkiye'nin çok önemli bir süreçten geçtiğini belirterek, vatan topraklarına, bayrağına, ezanına göz dikenlere bugüne kadar gereken cevabın verildiğini söyledi. Bu anlamda Suriye sınırında PKK/PYD terör örgütünün yuvalanmasına ve terör koridoru oluşturmasına asla göz yumulamayacağını vurgulayan Elvan, "'Bütün dünya karşımıza geçse, buradaki tehdidi yok etmekte kararlıyız' dedik. Cumhurbaşkanımızın dik duruşu ve bu aziz milletin desteği ile Barış Pınarı Harekatı'nı başlattık. Bir kaç gün içinde kahraman ordumuz, kahraman askerlerimiz inanılmaz bir ilerleyiş ile hain terör örgütünü darmadağın ettik. Kararlı ve dik duruşumuzla operasyon başlarken tehdit savuranlar sesini kesti. Sonunda soluğu masada aldılar. Türkiye hem sahada hem da masada kazanan olmuştur. Ülkemiz, buradaki bütün tezlerini kabul ettirmiştir. Şimdi 5 gün içinde hain örgüt bölgeyi terk edecektir. Etmezlerse gereken yapılmaya, operasyon daha güçlü bir şekilde devam edecektir. Biz bu kararlığımızı bütün dünyaya gösterdik" diye konuştu.

SÖZ KONUSU VATANSA GERİSİ TEFERRUATTUR

Söz konusu vatan olduğunda geriye kalan her şeyin teferruat olduğuna herkesin şahit olduğunu dile getiren Elvan, "Allah'a çok şükür Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliği, bu aziz millettin güçlü duruşu ile kimse bu ülkeye boyun eğdiremeyeceğini bir kez daha görmüş oldu. Operasyonda şehit olan kahraman askerlerimize ve şehit olan şehitlerimize rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. ABD dahil bugün herkes YPG'nin, PKK terör örgütünün uzantısı ve bir terör örgütü olduğunu itiraf etmeye başlarken, halen YPG'ye terör örgütü diyemeyenler var bu ülkede" ifadelerini kullandı.

HİÇBİR VATANDAŞIMIZ SOSYAL GÜVENLİK ŞEMSİYESİ DIŞINDA DEĞİL

"Esnaf ve sanatkarımız bizim göz bebeğimiz, bizi ayakta tutan, dik tutan ve ülkemiz için, devletimiz için, bayrağımız için her şeyini feda etmeye hazır bir kesim" diyerek konuşmasını sürdüren Elvan, "Esnaf ve sanatkarlarımızla gurur duyuyoruz. Elbette esnaf ve sanatkarlarımızın sorunları var ama yapılanları da unutmamız gerekiyor. Evet sosyal güvenlik priminde 7 bin ile 9 bin arasında bir dengesizlik olabilir, bunun mücadelesini verelim. Ama AK Parti hükümetlerinin de hakkını teslim edelim. Hiçbir vatandaşımız bugün sosyal güvenlik şemsiyesi dışında değil. İsteyen her vatandaşımız, istediği hastaneye gidip, istediği yerde muayene olabiliyor. Bugün Avrupa'nın en gelişmiş ülkelerinde, ABD dahil sosyal güvenlik sistemi neredeyse çökmüş durumda. Bırakın düşük gelirliyi, orta gelirlilerin dahi doktora gidemediğini görüyoruz. Geçmişte bir Bağ-Kurlu vatandaşımız, devlet hastanesine dahi gidemiyordu. Bugün dünyanın en modern hastanelerinden biri olan Mersin Şehir Hastanesini inşa ettik. Bu hastane günde 10 bin kişiye hizmet veriyor" diye konuştu.

KREDİ MİKTARI 1 MİLYON LİRADAN 14 MİLYONA ÇIKTI

Esnaf ve sanatkara yönelik de birçok çalışmanın yapıldığını söyleyen Elvan, "10-15 yıl önce Mersin'de 1 yılda toplam esnafın aldığı faiz destekli veya faizsiz kredi miktarı 1 milyon 500 bin liraydı. Bu yıl ise alınan kredi miktarı Mersin'de 500 milyon liraya ulaşmıştır. O dönemde sadece 700 civarında esnafımız yararlanmış bundan, bu yıl ise 14 bin 751 esnafımız bu krediden yararlanmış" şeklinde konuştu.

SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİMİZİ BOZAMAYIZ

Erken emeklilik konusuna da değinen Elvan, "Sosyal güvenlik sistemimizi çökertebilecek, sosyal güvenlik sistemimizdeki dengeyi bozabilecek bir adımı atmamız mümkün değil, popülist davranamayız. Ama elbette her hangi bir çözüm noktasında Cumhurbaşkanımız talimat verdi, bu çalışmalar yapılıyor. Ama bizden şunu beklemeyin; sosyal güvenlik sistemimizi bozacak, dengeleri altüst edebilecek, ileride sizlerin rahat bir şekilde istediğiniz hastaneye gitmenizi engelleyecek bir yaklaşımı asla ortaya koyamayız. Türkiye bu noktada geriye gidemez. Bugün dünyanın dört bir yanından İngiltere, Fransa, Rusya, Afrika'dan hastalar, tedavi için ülkemizdeki hastanelere geliyor. Artık Türkiye, sağlık turizminde dünyanın en önemli ülkelerinden biri oldu. Elbette sıkıntılarımız var ama bu sıkıntıların çözümü konusunda mücadeleyi birlikte vereceğiz" dedi.Türkiye'nin her alanda çok hızlı bir gelişim ve dönüşüm süreci yaşadığına dikkat çeken Elvan, esnaf ve sanatkarın da bu değişim ve dönüşüme ayak uydurması gerektiğinin altını çizdi.

Yapılan konuşmaların ardından Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer tarafından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Milletvekili Hacı Özkan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e hediye taktim edildi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Meski, Mut İlçesi Tuğrul Mahallesi’ne Yeni İçmesuyu Hattı Kazandırıyor
Meski, Mut İlçesi Tuğrul Mahallesi’ne Yeni İçmesuyu Hattı Kazandırıyor
“Ye, İç, Eğlen! Festivali” De Şefler Show Yaptı
“Ye, İç, Eğlen! Festivali” De Şefler Show Yaptı