Mersin sondakika haberleri - Mersin Vatan Gazetesi
HV
11 HAZİRAN Pazar 01:16

Buğday Hasadı Bereketli Topraklarda Başladı

​Adana’da hasadına başlanan buğdaydan bu yıl 1 milyon 400 bin dekarda 700 bin ton rekolte alınması hedefleniyor. İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, Karataş ilçesi Çukurkamış Mahallesi’ndeki buğday tarlasında hasat için çiftçilerle bir araya geldi. Tekin, “Şu anda buğdayın kalitesi çok iyi durumda” dedi.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-05-2023 10:16   Güncelleme : 20-05-2023 10:16
Buğday Hasadı Bereketli Topraklarda Başladı

Ukrayna- Rusya savaşının ardından stratejik önemi bir kez daha ortaya çıkan, birçok temel tüketim ürününün hammaddesi olan buğday, bu yıl Çukurova’da geçen yıla oranla yüzde 15 azalarak 1 milyon 400 bin dekar alanda üretildi. Türkiye’nin ihtiyacının yaklaşık yüzde 4’ünü karşılayan kentin kıyı şeridinde buğday hasadı biçerdöverlerle yapılmaya başlandı. Dönüm başına 350 – 500 kilogram verim alınan buğdayda ova genelinde 700 bin ton rekolte bekleniyor.

Buğday hasadının artarak devam edeceğini belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, “Çiftçilerimiz şu an rekolteden memnun. Yaklaşık 1 milyon 400 bin dekar alanda buğday üretimimiz var. 700 bin ton civarında da rekolte bekliyoruz. Bu yıl verimin geçen yıla göre biraz daha yüksek olacağını düşünüyoruz. Çünkü ilkbahar yağışları biraz daha etkin oldu. Yapılan analizlerde buğdayın protein oranında da artış gözlemledik. Buğday hasadının ardından çiftçilerimiz, ikinci ürün mısır, soya ve diğer ürünlerin ekimini tamamlarlar. Türkiye’de ilk hasadın olması sebebiyle çiftçilerimiz şu an buğdayını açığa döküyor. Bakanlığımız zamanı gelince buğdayla ilgili fiyat açıklamasını yapacaktır. Çiftçilerimiz bu konuda müsterih olsunlar. Biz de elimizden geldiği kadarıyla çiftçilerimize destek olmaya çalışıyoruz” dedi. 

ismail USTAismail USTA

Mersin Vatan Haber Müdürü

1xbet Betist tipobet365 kalkinmaatolyesi.org  guvencehd.org