Advert

İlgezdi: "5 dakikaya inen muayeneler yüzünden yeni istifalar gelecek"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

İlgezdi:
İlgezdi: Mersin Vatan

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, gündeme dair açıklamalarda bulundu. İlgezdi açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, doktor randevularının 5 dakikaya indirilmesine tepki göstererek, “Sağlığı alım garantili şehir hastanesine indirgeyenlerin son marifeti 5 dakikada bir muayene. Sağlık 5 dakikaya sığmaz. İdeal bir muayene süresi 20 dakikadır. Hekimlerin çalışma şartlarını sürekli kötüleştirdikleri için son 18 ayda 8 bin hekim istifa etti. Ve maalesef bu istifalar devam edecek. Bu istifaların sorumlusu bakanlıktır” dedi.

CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, yaptığı yazılı açıklamayla, hekimlerin ve sağlık çalışanların çalışma şartlarının her geçen gün daha da kötüleştiğini belirterek, “18 ayda 8 bin hekim istifa etti. Üstelik bu 18 ayın büyük bölümünde istifa yasağı vardı. Hekimlerin çalışma şartlarını düzeltmeyeler, hekim açığını muayene sürelerini 5 dakikaya indirerek kapatmaya çalışıyor. Bu 5 dakika hekim hastanın öyküsünü mü soracak, fiziki muayene mi yapacak, tanı mı koyacak, tedavi mi planlayacak? 5 dakikalık randevularla hekimler hastaya iyileştirici bir tedavi uygulayamaz. Hizmet niteliği düşer” diye konuştu.

Sağlıkta şiddet artacak

Bu uygulamanın sağlıkta şiddeti de artıracağını vurgulayan CHP’li Akkuş İlgezdi, “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet verileri sürekli artarken, 5 dakikada bir muayene hasta doktor ilişkisini zedeleyecek, hekimlerin tükenmişliğini artıracak ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti yükseltecektir” açıklamasında bulundu.

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi. “Dünya Sağlık Örgütü ideal muayene süresinin 20 dakika olduğunu vurgularken, 5 dakikaya indirilen muayene süresi büyük bir yanlıştır. Bir doktor günde yaklaşık 100 hasta bakmak zorunda kalıyor. Bu yoğunlukla nasıl verimli bir tedavi planlaması yapacak?” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üniversiteliler yapı malzemeleri laboratuvarını gezdi
Üniversiteliler yapı malzemeleri laboratuvarını gezdi
Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri ÇELİK, TÜBİTAK Bilim Ödülüne Layık Görüldü
Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri ÇELİK, TÜBİTAK Bilim Ödülüne Layık Görüldü