Siber savunma ambargoları yerli siber güvenlik çözümlerin yaygınlaşması adına bir fırsat

Yerli siber güvenlik çözümleri kamuda ve özel sektörde yaygınlaşması ile alakalı öncelikli adım kritik siber güvenlik çözümlerinin yerli buluta taşınması ile verilerimizin Türkiye’de kalması.

Siber savunma ambargoları yerli siber güvenlik çözümlerin yaygınlaşması adına bir fırsat
Siber savunma ambargoları yerli siber güvenlik çözümlerin yaygınlaşması adına bir fırsat muhabir

Keepnet Labs de tamamını Türkiye’de geliştirdiği siber güvenlik çözümlerini yerli buluta taşıyarak verilerin ülkemizde kalmasını sağladığı gibi, güvenliği de her koşulda artırıyor.

Teknolojinin yaygınlaşması ile çevrimiçi olarak, elektronik cihazlarla suç işlenme oranı giderek artıyor.

Özellikle mobil cihazların incelenmesi bilişim suçların çözüme kavuşturulmasında son derece önemli bir rol oynuyor. Bu iş için adli bilişim firmaları tarafından geliştirilen bir çok yazılım olsa da teknoloji üreticileri cihazların güvenliği için yeni önlemler almaya devam ediyor.

Suçluların cihazlarını incelemede adli bilişim yazılımları çözüm sunuyor

Amerikan Federal Araştırma Bürosu (FBI) 2015 yılında Amerika’nın San Bernardino kentinde 14 kişinin öldürüldüğü terör saldırısında saldırganlardan birinin şifreli telefonundaki bilgilere erişmek için Apple’ın kapısını çalmış ve “hayır” cevabı aldıktan sonra İsrailli Cellebrite firmasına başvurmuştu.

FBI mobil cihazlarının imajlarının kopyaların alınmasını sağlayan firmaya 1 milyon dolardan fazla ödemişti. Geçtiğimiz yıl FBI, Amerikan deniz üssünde silahlı saldırı düzenleyen kişiye ait iki telefonda bulunan verileri istemek için bir defa daha Apple’a başvurdu.

Fakat Apple, iş birliği yapmayı yine reddetti. Mahkemeye taşınan olay, bilişim suçları ile teknoloji dünyası arasındaki veri gizliliği savaşını yeniden alevlendirdi.

Bu ve benzeri vakalar şifreli telefonlardaki verilerin elde edilmesi için üretilen adli bilişim yazılımlarının önemini ortaya koyuyor.

Telefon modelleri çok hızlı güncellendiği ve her çıkan model ile şifrelerin kırılması tekrardan başlayan bir süreç olduğunu hesaba kattığımızda, bu alanda yazılım geliştirme konusunda sert bir rekabetin olduğunu söylemek mümkün.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde bilişim suçlarında kritik rol oynayan bu yazılımları geliştiren iki dünyaca ünlü firmanın son dönemde Türkiye’ye yazılım satışını durdurmaları gündeme geldi.

Bu firmalardan biri Türkiye’de Emniyet, Jandarma ve Adli Tıp Kurumu’nun incelemeler için yaygın olarak kullandığı İsrailli Cellebrite. İsrail’in Türkiye’yi ihraç listesinden çıkarması ile Cellebrite, Türkiye’ye yazılım satmama kararını aldı.

Keepnet Labs Türkiye Ülke Müdürü Erdinç Balcı, “Bu gelişmeler aslında Türkiye’nin başına ne ilk kez geliyor ne de son olacak. Örneğin Cellebrite’nin aldığı bu ambargo kararına benzer şekilde İsveçli MSAB (Micro Systemation AB), 15 Temmuz sonrasında teknoloji ihracatını yasaklayan Wassenaar Düzenlemesi’ni gerekçe göstererek Türkiye’ye yazılım satışını durdurdu.

Bu örneklerde hukuk süreçlerinin aksayışını etkileyebilecek durumlar karşımıza çıkıyor, siber güvenlik yazılımları birçok kritik sektör için hayati önem taşıyor.

Yerli siber güvenlik çözümlerinin önemi de bu noktada bir kez daha anlaşılıyor. Türkiye’deki kamu ve özel kurumların yerli çözümlere yönelmesi ülkemizdeki sektörü büyütmenin yanı sıra, önem taşıyan süreçlerin sekteye uğramaması ve kritik verilerin ülkemizde kalması açısından ağırlık verilmesi gereken bir konu.”

Hem kurumları hem de özel şirketleri olumsuz etkileyebilir

Siber ambargolar, bir ülkedeki kamu hizmetlerini aksatmak ya da güvenilirliğini azaltmak adına dijital çağın siber savaş gerçeğinin önemli bir parçası. Siber ambargoların sebep olduğu sorunlar hem kurumları hem de özel şirketleri olumsuz etkileyebilir.

Kurumların işlerlikleri zarar görebileceği gibi, bu kurumlardan hizmet alan başka kurumların ya da kişilerin huzur ve refahının yanı sıra, maddi zararlar görmesine de sebep olabilir.

Bu durumun farkında olan ülkeler kendi siber ordularını kurma çabasındalar. Hem savunma hem de veri sızıntılarına karşı yerli siber güvenlik çözümleri ile yola çıkmak büyük önem arz ediyor.

Bu bağlamda, son dönemde Türkiye’ye uygulanan siber ambargolar tedirgin edici olsa da bu durumu ülke olarak yerli çözümler için fırsata çevirme adına değerlendirmek mümkün.

Keepnet’in yerli bulut çözümleri verilerin ülkemizde kalmasını sağlıyor

Siber güvenlik çözümlerini Türkiye’de geliştiren ve Yerli Malı sertifikasına sahip olan Keepnet Labs, tamamını Türkiye’de geliştirdiği siber güvenlik çözümlerini geçtiğimiz aylarda yerli buluta taşıdı.

Keepnet Labs artık Türkiye’deki bulut sistemiyle kolayca ulaşılabilir ve her yerden kullanılabilir güvenlik çözümleri sunuyor. Keepnet Labs’in siber güvenlik çözümleri, finans, sigorta, enerji, havacılık ve kamu gibi alanlarda hem sistem ve kullanıcı güvenliğini artırıyor hem de yasal gerekliliklerle uyumluluk sağlıyor.

Tam yedekli altyapı üzerinde ve SLA şartları dahilinde %99,99 oranda “uptime” garantisi sunan Keepnet Labs bulut hizmeti, SSL şifrelemesi, IP adreslerine özel erişim yasaklamaması özellikleriyle verilerin en sıkı şekilde korunmasını sağlıyor.

Yerli siber güvenlik çözümlerinin kamuda ve özel sektörde yaygınlaşması ile alakalı öncelikli adım kritik siber güvenlik çözümleri yerli buluta taşınması ile verilerimizin Türkiye’de kalması.

Yabancı menşeli siber güvenlik çözümleri, güvenlik incelemesi adı altında bazı yerel ve iletişim verilerini yurt dışındaki sunucularında incelemeye alması gibi durumların çoğu zaman gözden kaçtığını düşündüğümüzde bu alanda yerli çözümleri kullanmanın ne kadar kritik olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor.

Yerli bulut çözümleri, kurum içindeki sistemlere göre devamlı güncel kalma avantajı sağlarken, şirketlerin iç ağından ya da ürünlerin kurulu olduğu sunuculardan kaynaklanan sorunların çözümleri aksatması ihtimalini tamamen ortadan kaldırıyor.

Yerli siber güvenlik çözümleri kritik siber güvenlik çözümleri Amerikan Federal Araştırma Bürosu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ece Ronay, Gazeteci Aslan Sayım’a Konuştu!
Ece Ronay, Gazeteci Aslan Sayım’a Konuştu!
İlgezdi:
İlgezdi: "5 dakikaya inen muayeneler yüzünden yeni istifalar gelecek"