Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Turan Çift uyarılarda bulundu

Halk arasında boyun fıtığı, sinir sıkışması ve kulunçla karıştırılan omuz sıkışma sendromu ile alakalı Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Turan Çift uyarılarda bulundu.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Turan Çift uyarılarda bulundu
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Turan Çift uyarılarda bulundu muhabir

Doç. Dr. Çift, “Omuz ağrısı ile başvuran hastaların yüzde 60’ına omuz sıkışma sendromu tanısı konuluyor. Bu hastalıkta tişörtünüzü çıkarırken bile ağrı hissedersiniz. Erken zamanda tanı konulması çok önemli.”

Özellikle baş üstü aktivitelerle uğraşan sporcularda karşılaşılan omuz sıkışma sendromunun görülme sıklığı artmaya başladı.

Özellikle içinde bulunduğumuz bu dönemde evde geçirilen süreyle birlikte ev temizliği ve hijyenin öneminin artması, uzun süre masa başında oturmanın omuz sıkışma sendromunu tetiklediğini belirten Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Turan Çift, omuz ağrısı ile başvuranların yüzde 40 ila 60’ının omuz sıkışma sendromu tanısı olduğunu söyledi.

“Sıkışma denildiğinde genellikle sinir sıkışması olarak algılanabilse de bu durum omuzumuzdaki tendonların sıkışmasıdır.”

Doç. Dr. Hakan Turan Çift, sorunu ortaya çıkarabilecek nedenlerle ilgili şunları söyledi: “Özellikle içinde bulunduğumuz şu dönemde birçok kişinin evde bilinçsizce spor yapması sonucu bu durumla çok sık karşılaşır olduk.

Bunun yanında bebeklerini kucağında taşıyan ebeveynler, kameramanlar gibi sürekli omuzunda yük taşımak durumunda kalan mesleklerle uğraşanlarda sıkışma görülebiliyor.”

Omuz sıkışması için en belirgin şikayetin, omuzu öne ya da yana kaldırırken yaşanan ağrı olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hakan Turan Çift, “Örneğin raftan bir şey almak için uzandığınızda veya kıyafetlerinizi çıkarırken ağrı yaşıyorsanız bir uzmana başvurmanızda fayda var.”

Farklı bir hastalığın habercisi olabilir

Her ağrının omuz sıkışma sendromu olmadığına, ağrının farklı hastalıklar olabileceğini söyleyen Doç. Dr. Çift, “Ağrı, tümörler, kemik çıkıntıları, tendon yırtıkları gibi hastalıkların habercisi olabilir.

Özellikle sol omuz ağrısında kalpten kaynaklanabilecek sorunlar akılda bulunmalıdır. Bazen boyundan gelen ağrılar omuz ağrısıyla karışabilir. Bu noktada ağrının karakteri ayırıcı tanıda önemlidir.

Omuz sıkışma sendromunda hareketle birlikte ağrı tetiklenebilir. Hasta omzunu kullanmakta çok rahattır öne ve yana doğru kaldırdığında çok ciddi ağrı hisseder hatta bu ağrı bazen gece uykudan uyandırabilecek şiddette yaşanabilir.”

Hareketler vücut zorlanmadan yapılmalı

Hareket etmenin genel vücut sağlığı için son derece önemli olduğunu bunu yaparken vücudun zorlanmaması gerektiğini hatırlatan Doç. Dr. Hakan Turan Çift, sözlerine şöyle devam etti: “Ne çok hareket ne de hareketsiz kalmak.

Bu çok ince bir çizgidir. Vücudunuzu tanıyarak iyi bir sınır çekmeniz gerekir çünkü özellikle omuz sıkışmasında kişi ağrı sebebiyle hareket etmezse ileride bu durum çok daha ciddi sonuçlar doğurabilecek donuk omuz hastalığına sebep olabilir.”

Erken dönemde tedavi yaklaşımı değişiyor

Hastalığa erken tanı konmasının hem hasta hem de hekim için önemli olduğunu söyleyen Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Ortopedi Uzmanı Doç. Dr. Çift, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Bunları erken dönemde yakalarsak ameliyatsız tedavi yapabiliyoruz.

Çok ileri evreye ulaşmış vakalarda çözüm ameliyatla sağlanabiliyor. Kapalı olarak artroskopik cerrahi ile gerçekleştirdiğimiz bu ameliyatlar hasta konforu açısından çok önemlidir. Günlük yaşama çok daha kısa zamanda dönebildikleri gibi ağrısız ve erken evrede harekete başlanabiliyor.”

omuz sıkışma sendromu Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Turan Çift Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Turan Çift Doç. Dr. Hakan Turan Çift
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ece Ronay, Gazeteci Aslan Sayım’a Konuştu!
Ece Ronay, Gazeteci Aslan Sayım’a Konuştu!
İlgezdi:
İlgezdi: "5 dakikaya inen muayeneler yüzünden yeni istifalar gelecek"