• Bugün : 29 09 2022 10:34
Advert

Mersin Büyükşehir Belediyesi: Trafiğe soluk aldıracak ve bisiklet kullanıcılarını sevindirecek

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı hızla devam eden, trafiğe nefes aldıracak ve bisiklet kullanıcılarını çok sevindirecek olan 18.2 kilometrelik Bisiklet Yolu Projesi % 80’i tamamlandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi: Trafiğe soluk aldıracak ve bisiklet kullanıcılarını sevindirecek

Mezitli ilçesinin Viranşehir Mahallesi’nden başlatılan ve Kültür Park boyunca kesintisiz devam edecek olan proje, Mersin Tren Garı’nda sonlandırılacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, sağlıklı, güvenli, ekonomik ve doğa dostu bir ulaşım biçimi olan bisiklet kullanımını yaygınlaştırmaya yönelik çalışmaları devam ediyor.

Ulaşım Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından çalışmaları yapılan, Mezitli ilçesinin Viranşehir Mahallesi’nden başlatılan ve Kültür Park boyunca kesintisiz devam edecek olan Bisiklet Yolu Projesi, Mersin Tren Garı’nda sonlandırılacak.

18.2 kilometrelik ilk etap çalışması 150 iş günü içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2021 yılın sonunda Mersin kent merkezinde 70, Tarsus’ta 30 kilometre olmak üzere toplam 100 km bisiklet yolu kente kazandırılacak.

Mersin’de bisikletli ulaşım öne çıkacak

Proje ile yaya, bisiklet ve taşıt trafiğinin olduğu bölümler birbirinden ayrılarak, güvenli bir şekilde bisiklet kullanıcılarının gitmek istedikleri noktalara ulaşmaları hedefleniyor.

Özellikle bisikletle ulaşımın öne çıkması hedeflenen Büyükşehir, bu proje ile hem taşıt trafiğinin yükünü azaltmayı hem de insanların sağlıklı ve daha çevreci bir şekilde seyahat etmelerini sağlamış olacak. Bu sayede olası trafik kazaların önüne geçilmiş olacak.

Evden Okula Güvenle Pedalla

Büyükşehir tarafından çocukları bisiklet kullanmaya teşvik etmek için Türkiye’de ilk defa yapılacak olan ‘Evden Okula, Güvenle Pedalla’ projesi kapsamında Mezitli ilçesi 75.Yıl Ortaokulu ve çevresinde bulunan İçel Anadolu Lisesi pilot okul olarak seçildi.

Bu proje ile çocukların okullarına bisikletleriyle ulaşabilmesi hedefleniyor. Okul önlerine park istasyonların da yapılmasını öngören proje ile 30 km/sa hız limitine düşürülemeyen yollarda ayrılmış bisiklet yolları, 30 km/sa hız limitine düşürülebilen yollarda paylaşımlı bisiklet yolları uygulanması hedefleniyor.

İlçelerimizi de içine alacak bir bisiklet ağı oluşturmayı hedeflemekteyiz

Ulaşım Dairesi Bakanlığı Ulaşım Planlama Şube Müdürü Murat Altuntaş, Bisiklet Yolu Projesi’nin ilk etabı olan ve Mezitli Menderes Mahallesi’nden Akdeniz Nusratiye Mahallesi’ne kadar olan 18.2 kilometrelik 1. kısım etabının yapımına devam ettiklerini belirterek, “Şu anda onlarla ilgili bir çalışmada bulunuyoruz.

Yine bununla birlikte, ihalesini tamamlamış olduğumuz Mersin geneli Bisiklet Ana Planı ve 80 kilometrelik uygulama projesi işinin ihale süreci tamamlandı.”

Yaya ile bisiklet ve taşıt trafiğinin olduğu bölümleri birbirinden ayırarak, güvenli bisiklet kullanımını hedeflediklerini, “Belediyemiz bu konularda ciddi çalışmalar gerçekleştirmiş bulunuyor.

Bunu da sadece merkez olarak düşünmüyoruz. Bisiklet Ana Planı kapsamı içerisindeki kısımlarda ilçelerimizi de içine alacak şekilde bir bisiklet ağı oluşturmayı hedeflemekteyiz.”

Çalışmalar alt ve üst yapı çalışmalarıyla birlikte ilerliyor

“Yine bisiklet yolu güzergâhı üzerinde olan, yayalar için gerekli olan kısımları, peyzajla alakalı gerekli kısımları, bununla birlikte alt yapı ve üst yapı ile alakalı olan kısımları tekrar elden geçiriyoruz ve gördüğümüz sorunları da yerinde çözerek, aynı zamanda bir bütün içerisinde kullanıcıların, yani insanların daha iyi şekilde hizmet alabilmeleri için bir çalışma gerçekleştiriyoruz.

Bununla alakalı olarak örnek vermek gerekirse; geçtiğimiz güzergâhlardaki yağmur suyu bacalarını tekrar ele alıyoruz. Yine yaya yolları ile alakalı yürüme yolları ile alakalı bir durum ortaya çıkıyorsa onları genişleterek yayaların daha rahat, daha konforlu bir şekilde seyahat etmesini sağlayacak şekilde imalatlarımız devam ediyor.

Yani bunu sadece bir Bisiklet Yolu Projesi olarak görmüyoruz, geçtiğimiz bütün güzergâhlarda gördüğümüz birçok noktaya değinerek bir bütün içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz.”

Böyle bir çalışmanın olması oldukça takdir edici

Sahilde tamamlanan bisiklet yolunda bisikletiyle seyahat eden Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü mezunu Leyla Aykut, “Çalışmalar çok yerinde buldum. Aslında ihtiyacımız da vardı.

Aktif olarak kullandığımız başka bir bisiklet yolu vardı yolun sol tarafında mevcut olan. Salgın sürecinden beri insanlar yoğun bir şekilde bisiklet kullanmaya yöneldi.

Durum öyle olunca yetersiz kalıyordu diğer taraf. Bir taraf yeşillik, diğer taraf yayalarla bir arada kullandığımız, kimsenin birbirinin alanını gasp etmediği bir yürüyüş bandında böyle bir çalışmanın olması takdir edici.”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Bisiklet Yolu Projesi Mezitli ilçesi Mersin Büyükşehir Belediyesi sağlıklı güvenli ekonomik Mersin Tren Garı Kültür Park
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akademi alarm veriyor
Akademi alarm veriyor
“Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması”nın başvuruları başlıyor
“Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması”nın başvuruları başlıyor